Finlord Sněmovna financí

Globální populace v roce 2050: 10 miliard lidí

28.11.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Globální populace

Globální populace by ze současných 8 miliard měla do roku 2050 stoupnout na 10 miliard lidí. Tahouny budou zejména subsaharská Afrika a jižní Asie. Velikost populace v Evropě a USA bude stagnovat. Východní Asie začne po roce 2040 rychle vymírat.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Populace se bude v nejbližších letech nadále zvyšovat

 

Následující obrázek ukazuje vývoj globální populace a odhad na nejbližší roky. Tempo růstu se bude nadále snižovat. V roce 2050 by už mělo být jenom na úrovni 0,5 % p.a., teď je kolem 0,8 %, ještě v roce 1990 bylo tempo růstu 1,8 % p.a..

 

globální populace

 

V roce 2050 by už nejlidnatějším regionem měla být jižní a centrální Asie s populací více než 2,6 miliardy lidí. Subsaharská Afrika (2,1 miliardy) téměř doběhne východní Asii (2,3 miliardy). USA a Evropa si udrží cca 1,1 miliardu lidí.

 

globální populace regiony

 

Populace zestárne v Evropě, Severní Americe a východní Asii

 

V roce 2050 bude v Evropě/Severní Americe podíl lidí starších než 65 let na úrovni 27 %. Teď to je 18,7 %. Ve východní a jihovýchodní Asii se podíl zvedne ještě dramatičtěji z 12,7 % na 25,7 %. Velmi mladá bude naopak subsaharská Afrika, kde jenom 4,7 % populace bude mít více než 65 let.

 

globální populace 65 let

 

Problémem jižní Asie a subsaharské Afriky je nízká úroveň vývoje. Migrační vlny, kdy se lidé z těchto regionů budou chtít dostat do Evropy, Severní Ameriky či východní Asie, bude spíše posilovat. I díky tomu nepoklesne populace ve „starých“ ekonomikách tak rychle, jak by naznačovaly prognózy počtu narozených a zemřelých.

 

Růst populace a bohatnutí domácností přinese pro korporátní svět nové příležitosti v podobě větší poptávky po výrobcích s službách. Nadnárodní firmy už pokukují po nejrychleji rostoucích nerozvinutých zemích s cílem etablovat se na tamním trhu.

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

28.11.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE