Finlord Sněmovna financí

Nejvýkonnější akcie za 30 let. Líbilo by se vám zhodnocení o 200 tis. %?

15.9.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
nejvýkonnější akcie srovnání Eva Mahdalová Finlord

Podívejte se na nejvýkonnější akcie z indexu S&P 500 za posledních 5, 10, 15, 20 a 30 let a na to, kde hledat nejperspektivnější společnosti.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Následující tabulka ukazuje nejvýkonnější akcie z indexu S&P 500 za posledních 5, 10, 15 a 20 let. Řadu společností investoři znají a některé naopak patří mezi ty méně známé. Pokud se podíváme na první sloupeček, tak mezi tři vůbec nejvýkonnější akcie za posledních 5 let patřily Enphase Energy, Tesla a SolarEDGE Technologies. Společnost Enphase Energy zaznamenala zhodnocení o 24 316 %, Tesla o 1 164 % a SolarEdge Technologies o 1 122 %. Za posledních 10 let pak byly nejvýkonnější akcie společnosti Tesla, které zaznamenaly nárůst o 14 683 %, akcie společnosti Enphase Energy zhodnotily o 6 907 % a akcie společnosti NVIDIA vzrostly o 4 449 %. Za posledních 15 let pak nejvíce zhodnotily akcie společnosti Netflix a to o 8 725 %, DexCom zaznamenaly zhodnocení o 3 797 % a oblíbená společnost Apple zaznamenala zhodnocení o 3 744 %. Pokud se podíváme na nejvýkonnější akcie za posledních 20 let, tak společnost Monster Beverage zaznamenala zhodnocení o 134 341 %, společnost Apple pak zhodnotila o 70 357 % a NVIDIA o 70 357 %.

 

nejvýkonnější akcie

 

Tabulka níže pak ukazuje nejvýkonnější akce za posledních 30 let, tedy od září 1992 do srpna 2022. Jednoznačně nejvýkonnější akcie byly společnosti Monster Beverage, která zaznamenala od svého IPO v roce 1995 zhodnocení o 213 088 %, anualizovaná výkonnost pak byla 32,8 % p.a.. Pokud investor investoval 10 tisíc USD v roce 1995, tak by měl dnes 21 318 826 USD, což je v přepočtu na koruny téměř půl miliardy. Společnost Amazon pak od svého IPO v roce 1997 zhodnotila o 168 927 %, anualizovaně o 34,1 %. Akcie společnosti Pool zhodnotily od IPO v roce 1995 o 49 989 % a anualizovaná výkonnost pak byla 26 % p.a..

 

nejvýkonnější akcie Eva Mahdalová Finlord

 

Investoři mohou nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Nejvýkonnější akcie: small capy, možná mid capy

 

Při hledání nejvýkonnějších akcií se investoři musí zaměřit na menší firmy, maximálně na mid-cap společnosti. Největší společnosti mají jednoduše omezený potenciál dalšího růstu. Řada investorů řeší dilema, zda si vytvoří koncentrované nebo diverzifikované portfolio. Této problematice jsme se věnovali v analýze Koncentrovaná vs diverzifikovaná portfolia, Akcie: cesta k 625násobku investice a Prudký růst tržeb zažije málo společností.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

15.9.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK INVESTUJE FOND SLAVIC CAPITAL?