Finlord Sněmovna financí

Prudký růst tržeb zažije málo společností

23.6.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
růst tržeb softwarové společnosti

Prudký růst tržeb přinese pozvánku do žebříčku nejúspěšnějších firem, na obálky časopisů, do společenské smetánky. Kolik firem je ale schopných dosáhnout tržby 1 miliardu USD a kolik je neúspěšných společností? Co musí splňovat ty nejvýkonnější firmy?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Růst tržeb není snadný

 

Poradenská společnost McKinsey vybrala mezi lety 1980-2012 globálně veřejně obchodované společnosti z oblasti softwarového vývoje (aplikace, hry, internet, systémy). Z 2952 společností dosáhlo tržby 100 milionů dolarů 826 firem (28 %), tržby 1 miliardu USD dosáhlo jenom 96 firem (3,3 %) a nad 4 miliardy USD v tržbách se dostalo jenom 17 firem (0,6 %).

 

růst tržeb dlouhodobě

 

Velmi zajímavé je zjištění, že společnosti s vysokým růstem mají vyšší pravděpodobnost dalšího růstu a také dosažení vyššího zisku pro akcionáře. Skupina „superrůstových“ firem, která měla při dosažení tržeb 100 milionů USD růst více než 60 %, měla dle historického vývoje 8krát vyšší pravděpodobnost dosažení hranice 1 miliardy USD v tržbách než společnosti, které rostly o méně než 20 % ročně.

 

To naznačuje i tato tabulka od McKinsey. Společnosti s nejvyšším růstem v období 2000-2003 měly nejvyšší pravděpodobnost dosažení nejvyššího růstu i v letech 2010-2013. Nicméně po deseti letech si nejvyšší růst udrželo jenom 26 % společností (obdélník v pravém dolním rohu).

 

růst tržeb udržitelnost

 

Samozřejmě u softwarových společností panuje obrovská konkurence. Takže když v sektoru roste společnost o méně než 20 % ročně, tak má 92 % šanci, že do několika let zanikne. V jiných oborech tak kruté „síto“ není a zároveň není tak vysoký požadavek na růst tržeb. Třeba ve zdravotnictví by růst tržeb o 20 % ročně byl obrovský úspěch. McKinsey dokonce zjistila, že softwarové společnosti s nízkým růstem do 20 % (nízký růst ve srovnání s jinými softwarovými společnostmi) je spojen se ztrátou pro investory na úrovni 10-18 % p.a..

 

Růst tržeb byl pro vysoké výnosy klíčový

 

Následující diagram ukazuje růst tržní kapitalizace akcií dle růstu tržeb a EBITA marže. V pravém horním čtverci jsou společnosti s růstem o 20 % a více ročně a s marží 10 % a více. U nich byl průměrný nárůst kapitalizace 23 % p.a.. Společnosti s vysokým růstem a nízkou marží měly růst kapitalizace 10 % p.a.. Pochopitelně nejhůře na tom byly společnosti s nízkým růstem a nízkou marží, které svým akcionářům přinesly znehodnocení o 14 % p.a..

 

růst tržeb zisková marže a kapitalizace

 

Výsledky uvedené studie ukazují, že při hledání nejvýkonnějších společností v oblasti vývoje softwaru by se investoři měli zaměřit především na ty firmy, které jsou schopné rychle zvyšovat tržby. Pokud k tomu dosahují i vysoké ziskové marže, tak je to ideální stav.

 

Akcie firem mohou investoři nakupovat u brokerů. K dispozici jsou i ETF. Investiční portfolio si můžete tvořit kupříkladu u Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 


Jméno a příjmení

Email

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

Pro investory jsme připravili i rozbor tvorby portfolia z ETF, kde jsou popsané všechny postupy a nástroje pro vytvoření robustního finančního zázemí. Zároveň je ve školení rozbor daňové optimalizace, která dokáže ušetřit nemalé prostředky. Školení je postavené na reálných výpočtech a příkladech.

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

23.6.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.