Finlord Sněmovna financí

Producenti software: ohodnocení je už nízké

4.8.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Producenti software a ohodnocení

Letošní akciový výprodej významně postihl i producenty software či Saas společnosti. Díky propadu cen akcií se ale dostalo jejich ohodnocení na velmi atraktivní úrovně. Přitom tržby i zisky této skupiny společností by měly nadále nadprůměrně rychle stoupat.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Producenti software a pokles ohodnocení pod 5letý průměr

 

Následující obrázek ukazuje ohodnocení sektoru dle EV/tržby (EV = enterprise value), které se ke konci července pohybovalo na úrovni 6,7násobku. Pětiletý průměr je 9,9násobek a průměr v letech 2014 až 2018 byl 6násobek.

 

software akcie ohodnocení
Také ohodnocení dle P/E (cena/zisky) výrazně propadlo na 31násobek, tedy úrovně dosahované v roce 2013. Relativně oproti indexu S&P je ohodnocení stále na 1,8násobku, což je ale nejnižší úroveň od konce roku 2013.

 

software akcie ohodnocení dle PE

 

Přitom růst tržeb a zisků sektoru je stále vysoký na úrovni 14 % ročně. Pokud by takovýto růst nastal i v nejbližších pěti letech a cena akcií by se nikam nehnula, tak by se ohodnocení dle P/E propadlo z 31 na 16násobek, úroveň dosahovanou v krizi 2008.

 

Tržby na akcii sektoru aplikační software se od roku 2004 zvedly ze 7 na 40.
software akcie tržby

 

Provozní zisk na akcii se v posledních letech také prudce zvýšil:

 

software akcie zisky

 

Samozřejmě některým společnostem se dařilo nadprůměrně. Příkladem je Microsoft, kterému prudce rostou tržby, a to zejména díky cloudovým službám. U nich nastal růst tržeb od roku 2015 z 8 miliard na odhadovaných 100 miliard USD v letošním roce.

 

microsoft cloud tržby

 

Sektor aplikačního software bude expandovat s globálním ekonomickým rozmachem. Software je v ekonomických procesech stále důležitější a zákazníci nemohou jenom tak „přeskakovat“ mezi dodavateli. Retence zákazníků je proto vysoká a jejich citlivost na růst cen je nízká.

 

Ohodnocení celého sektoru prudce propadlo. Oproti obecnému akciovému indexu je sice stále vysoké, ale na druhé straně růst tržeb a zisků sektoru by měl být v nejbližších letech nadprůměrný.

 

Akcie a ETF na celý sektor softwarových společností lze obchodovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Zalep.to investování do faktur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

4.8.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK INVESTUJE FOND SLAVIC CAPITAL?