Finlord Sněmovna financí

Prodeje telefonů propadly v Q2 o 9 %

26.7.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Prodeje telefonů ve světě

Globální prodeje chytrých telefonů propadly ve druhém čtvrtletí meziročně o 9 % na přibližně 290 milionů kusů. Důvodem je ochabování hospodářského růstu a obavy domácností z dalšího nárůstu nákladů. Na prvním místě mezi prodejci se udržela společnost Samsung.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Prodeje telefonů byly v Q2 2022 nejnižší od Q2 2020

 

Následující obrázek ukazuje vývoj celosvětových prodejů chytrých telefonů od počátku roku 2020. V uplynulých třech měsících byly dosažené nejhorší výsledky od počátku roku 2020, kdy ve světě propukla pandemie COVID-19.

 

prodeje telefonů

 

Na prvním místě se udržela společnost Samsung s 21 % podílem, což byla do značné míry zásluha vysokých prodejů low-end modelů. Podíl Apple se snížil na 17 %. Xiaomi naopak dokázala svůj podíl na prodejích zvednout na 14 %. OPPO a Vivo měly podíl 10 % a 9 %.

 

prodeje telefonů producenti

 

V důsledku nižších prodejů se zmírnily problémy s nedostatkem komponentů, a to zejména polovodičů. Výrobci polovodičů na Tchaj-wanu už v posledních měsících hlásí stagnaci či pokles prodejů, viz následující tabulka.

 

prodeje polovodičů

 

Čekací doba na dodání polovodičů už přestala rychle stoupat a v nejbližších měsících začne pravděpodobně klesat. V průměru čekají odběratelé 27 týdnů, přičemž před rokem 2021 čekali typicky méně než 15 týdnů.

 

dodací lhůta polovodiče

 

Prodeje telefonů se ve druhé polovině roku pravděpodobně výrazně nezvednou. Výrobci proto musí hledat další cesty, jak zvyšovat tržby. Kupříkladu u společnosti Apple už služby tvoří téměř pětinu tržeb. Ve čtvrtek 28. července vydá společnost kvartální výsledky, které budou trhem pozorně sledované.

 

Akcie a ETF lze nakupovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

26.7.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?