Finlord Sněmovna financí

Akcie s nízkou tržní kapitalizací: vyšší výnos i volatilita

18.7.2022

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Small cap akcie srovnání

Akcie společností s nízkou tržní kapitalizací (small cap) se dají v současnosti koupit velmi levně. Jejich relativní ohodnocení vůči akciím s velkou tržní kapitalizací pokleslo na nejnižší úroveň od roku 1999. Americký index S&P 600 Small Cap měl počátkem července ohodnocení na úrovni 11,2násobku zisků. Index S&P 500, ve kterém je 500 největších burzovně obchodovaných amerických společností, měl ohodnocení na 15,8násobku. U small cap si ale musí dát investoři pozor na různé indexy.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Akcie s nízkou tržní kapitalizací: vyšší výnos i volatilita

 

Akcie s nízkou tržní kapitalizací (small cap) se pro americký trh typicky definují jako ty akcie, u kterých se tržní kapitalizace pohybuje v rozmezí 300 milionů USD až 2 miliardy USD. V rozmezí 2 miliardy až 10 miliard USD jsou pak akcie se středně velkou tržní kapitalizací (mid cap) a nad 10 miliard USD jsou akcie s velkou tržní kapitalizací (large cap). Hranice přechodu ale nejsou úplně přesné a různé poradenské společnosti mohou používat trochu odlišnou definici.

 

Akcie společností s nízkou tržní kapitalizací jsou typicky méně likvidní, pokrývá je méně analytiků a společnosti nemají tak stabilní finanční vývoj. Tržby a zisky small cap akcií rostou agregátně mnohem rychleji, a to navzdory vyššímu počtu neúspěšných firem, které zkrachují. Od roku 1999 se zisk akcií ve small cap indexu S&P 600 zvedl na desetinásobek. Ve stejném období se zisk akcií v large cap indexu S&P 500 zvedl na pětinásobek. Investoři, kteří hledají budoucí hvězdné společnosti, se musí „prohrabávat“ zejména mezi menšími společnostmi.

 

small cap akcie

 

Dlouhodobá výnosnost akcií s nízkou tržní kapitalizací byla mezi roky 1928 až 2021 na úrovni 12,1 % ročně. 100 dolarů investovaných do indexu v roce 1928 se za 94 let zhodnotilo na 4,57 milionu dolarů. Pro srovnání průměrná výnosnost S&P 500 indexu byla na úrovni 10,2 % p.a. a investice 100 USD se zhodnotila na 917 tisíc dolarů. Volatilita indexu malých akcií byla ale mnohem vyšší na úrovni 28,2 % vs 19,7 % pro index akcií s velkou tržní kapitalizací. Zároveň platí, že v některých letech small cap akcie daleko zaostaly za velkými společnostmi.

 

Malé společnosti se dostávají do problémů především v recesích, jelikož jejich podnikání není natolik diverzifikované a stabilní jako u velkých korporací. Proto jim při hospodářském útlumu rychleji klesají zisky. Naopak v období expanze jsou malé společnosti schopné rychle navyšovat tržby i zisk. Akcie s nízkou tržní kapitalizací typicky ztrácí v první polovině recese kolem 11 %. Středně velké a velké společnosti také ztrácí, ale ne tolik. Ve druhé polovině recese, kdy už nastává zotavení trhů, se naopak akciím s nízkou tržní kapitalizací daří typicky nejvíce. A to samé platí i pro rok následující po recesi, viz následující obrázek.

 

small cap akcie recese

 

Akcie s nízkou tržní kapitalizací a různé indexy

 

Russell 2000 a S&P 600 jsou dva nejznámější indexy akcií s nízkou tržní kapitalizací v USA. Nicméně jejich složení není stejné. V prvním indexu malých společností je více ztrátových společností. I proto výkonnostně dlouhodobě zaostává. Od roku 1995 byla průměrná výnosnost Russell 2000 na úrovni 9,94 % p.a.. Průměrná výnosnost S&P 600 byla 11,64 % p.a., a to při menší volatilitě. Co se týče portfolia, tak největší rozdíl je v sektoru zdravotnictví. V indexu Russell 2000 měl tento sektor ke konci roku 2021 podíl 18 %, přičemž velký podíl měly biotechnologické společnosti. Právě u nich je poměrně vysoká úmrtnost, jelikož řadě firem z oboru se nakonec nepodaří dotáhnout výzkum do komerčního využití. V indexu S&P 600 byl podíl zdravotnictví cca 13 %. Naopak S&P 600 má trochu více akcií finančních a průmyslových firem.

 

small cap akcie indexy

 


Jméno a příjmení

Email

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

Pro investory máme připravený podrobný rozbor strategického nastavení portfolia a investice do ETF, pomocí kterých lze majetek budovat. Sledování jednoduchých pravidel je pak na každém investorovi.

 

Akcie a ETF lze nakupovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

18.7.2022

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE