Zisky sektorů a hledání akciových trendů
20.5.2022
5 min.
Zisky a tržby jsou hlavním dlouhodobým tahounem cen akcií vzhůru. Když jsou společnosti schopné generovat zisk, tak mohou vyplácet dividendy či reinvestovat do dalšího rozvoje nebo zpětně odkupovat akcie a tak zvyšovat hodnotu majetku akcionářů. Mezi jednotlivými sektory jsou ale značné rozdíly. Kupříkladu v posledním roce nejrychleji rostou zisky energetických společností, ale v desetiletém srovnání vůbec výkonnostně nestíhají jiné sektory. Kterým sektorům by se mohlo nadprůměrně dařit v nejbližších letech?
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Zisky sektorů: energetické společnosti dlouho zaostávaly
Následující obrázek ukazuje index vývoje zisků různých odvětví od března 2009. O 700 % se zvedly zisky v Consumer Discretionary (cyklické spotřební zboží, kupříkladu výrobci aut). O 600 % stouply zisky u technologických společností. Nejnižší růst zisků vygenerovaly utility. A ještě do konce roku 2021 byly na poslední pozici energetické společnosti. Ty byly od roku 2014 v silném útlumu, kdy jim padaly zisky i ceny akcií (cena ETF na energetické akcie v USA je stále pod vrcholem dosaženým v roce 2014).
V údajích se můžeme podívat ještě na užší rozčlenění. Kupříkladu v Consumer Discretionary se hodně dařilo sektoru automotive, ale ostudu si neudělaly ani společnosti v oblasti Home Improvement Retailers (tedy prodejci vybavení do domácností), kterým zisky stouply o 1100 %. Nicméně je nutné upozornit na to, že jak sektor automotive, tak i všechny sektory spojené s nemovitostmi byly v krizi 2008-2009 ve výrazném útlumu.
Největší nárůst zaznamenaly online maloobchody (kupříkladu Amazon), kdy do roku 2021 nastal nárůst zisků o více než 3000 %. V posledních měsících ale e-commerce společnosti vydaly řadu upozornění, že růst zisků jim zásadně zpomaluje (a to nejenom v USA, ale třeba i taková Alza měla v Q1 poprvé od svého počátku pokles tržeb, o hluboké ztrátě Mallu ani nemluvě).
Když se podíváme do energetického sektoru, tak to je úplná horská dráha. Aktuálně prudce rostou zisky společnostem, které rozvíjejí těžbu ropy a zemního plynu a pak společnostem, které ropu a zemní plyn zpracovávají a prodávají. Když se podíváme do historie, tak růst zisků může ještě několik kvartálů trvat, ale pak by měla opět přijít cyklická nadprodukce a snížení ziskovosti.
Finanční společnosti mají obecně vyšší schopnost generovat zisk, ale jsou hodně citlivé na makroeokonomické problémy, což ukazují následující dva grafy, kde je patrný obrovský propad zisků v covidové krizi (úvěrové společnosti vytvořily masivní rezervy na nesplácené úvěry a pak tyto rezervy zase rozpustily).
Vysokou stabilitu mají naopak společnosti z oblasti zdravotnictví. Managed Health Care je americká forma soukromého zdravotního pojištění. V zásadě se jedná o podobný systém s ČR, ale je nastavený více profitabilněji pro společnosti podnikající v této oblasti. Schopnost zvyšovat tržby a zisk je u společností UnitedHealth Group, CVS, Anthem či Cigna velmi vysoká. Jen je otázkou času, kdy bude chtít americká vláda reformu celého systému. Vysoké zdravotní náklady totiž nepříjemně zatěžují americké domácnosti. V nejbližších letech se ale reforma nečeká.
V technologickém sektoru se dařilo stabilně zvyšovat zisky prakticky ve všech podsektorech. Nejvíce ale táhly producenti polovodičů (kupříkladu Nvidia, AMD) a výrobci polovodičového vybavení. Jejich zisky stouply o 1600 %.
Ze staré ekonomiky lze ještě zmínit producenty chemikálii, jejichž zisky také dlouhodobě a celkem stabilně rostou. Na grafu pak vidíme prudký růst zisků u výrobců hnojiv, což souvisí se zdražením hnojiv a vysokou poptávkou po hnojivech v USA a Evropě. Výpadek exportu hnojiv z Ruska se zatím nedaří nahradit, což tlačí ceny vzhůru. Důležité je i prudké zvýšení cen obilnin. Farmáři jsou při současných cenách motivování více produktovat, k čemuž potřebují nejenom půdu, ale i hnojiva a stroje (zisky výrobců těžkých strojů aktuálně také výrazně rostou).
Kterým sektorům se může v nejbližších letech dařit? Aktuálně celý svět zápasí s vysokou inflací. Centrální banky reagují utahováním monetární politiky, což se může negativně projevit především na cyklické spotřebě domácností. Slabé tržby společností Walmart a Target už tyto problémy naznačily. Vyšší úrokové sazby sice nahrávají bankám, ale možná recese nikoliv. Pokud by přišla, tak budou muset opět vytvářet rezervy ne nesplácené úvěry. Zdravotnictví je schopné přečkat krizi, jen ohodnocení tohoto sektoru je stále nadprůměrné. Atraktivita rozhodně roste u technologických akcií. Některé už jsou vyloženě levné, přičemž potenciál na další zvyšování tržeb a zisků je značný.
Energetické firmy budou nadále dosahovat vysokých zisků, jelikož produkce ropy a zemního plynu mimo Rusko roste zatím jenom pomalu. Ministerstvo energetiky USA už ale uvedlo, že v příštím roce stoupne těžba na nový rekord. Američtí producenti dosahují vysokých výnosů a mimo vyplácení dividend navyšují i investice do rozvoje těžby.
Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
20.5.2022
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou pozici technologického lídra?
Nvidia zveřejnila své finanční výsledky, které znovu potvrdily její klíčovou roli na trhu a ...
Více informací22.11.2024
3 min.
Rozbor BTC strategie Microstrategy: co vygenerovalo výnos 930 % za 1 rok
Akcie Microstrategy posílily za rok o 930 %. Jakou strategii má společnost? Co to jsou konvertibilní ...
Více informací21.11.2024
7 min.
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Napsat komentář