Finlord Sněmovna financí

Producenti polovodičů a rekordní výdaje na vývoj

9.5.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
producenti polovodičů

Producenti polovodičů zažívají v posledním období obrovskou poptávku po produktech. Proto rozšiřují nejenom výrobu, ale také více investují do výzkumu a vývoje. Globálně by výdaje na výzkum a vývoj u producentů polovodičů měly letos stoupnout o 9 % na rekordních 81 miliard dolarů.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Producenti polovodičů a dlouhodobý růst výdajů na vývoj

 

Následující obrázek ukazuje celosvětové výdaje producentů polovodičů na výzkum a vývoj a prognózu do roku 2026, kdy by měla být dosažena hranice 110 miliard dolarů. Dlouhodobě se výdaje zvyšují tempem více než 10 % ročně, protože poptávka po polovodičích stále roste. Podíl na tržbách by měl být letos na úrovni 14 % a v nejbližších letech by měl poklesnout pod 13 %.

 

producenti polovodičů výdaje

 

Nejvyšší výdaje měla loni společnost Intel, a to na úrovni 15 miliard dolarů, což bylo 19 % výdajů celého odvětví. Na druhém místě byl Samsung s 6,5 miliardy dolarů a na třetím TSMC. TSMC zvýšila loni výdaje na výzkum a vývoj nejrychleji, a to o 20 %.

 

Konkurenční boj mezi největšími výrobci polovodičů je intenzivní, proto se snaží přicházet s inovacemi. Velkou pozornost věnují především vývoji produktů pro cloudové služby, které zpracovávají stále vetší objemy dat.

 

Akcie a ETF lze nakupovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

9.5.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE