Finlord Sněmovna financí

Největší technologičtí giganti a jejich tržby

6.5.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
technologičtí giganti tržby

Mezi největší technologické giganty patří americké společnosti Amazon, Apple, Meta, Microsoft a Alphabet (mateřská společnost Google). Společně těchto 5 technologických gigantů vygenerovalo v roce 2021 tržby přes 1,4 bilionu USD, což je více než dokáže vygenerovat kupříkladu ekonomika Španělska či Mexika. Následující infografika od Visual Capitalist ukazuje rozložení tržeb jednotlivých technologických gigantů v roce 2021.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Největší tržní kapitalizaci má společnost Apple a to 2,5 bilionu USD. Za společností Apple pak následuje s největší tržní kapitalizací Microsoft, která má tržní kapitalizaci na úrovni téměř 2,1 bilionu USD. Alphabet má tržní kapitalizaci 1,5 bilionu USD, Amazon téměř 1,2 bilionu USD a Meta má pak tržní kapitalizaci na úrovni 563,6 miliard USD. Byť je Amazon největší z pohledu tržeb, tak největší tržní kapitalizaci má společnost Apple, neboť Amazon nedosahuje tak vysoké ziskové marže.

 

Společnost Amazon měla v roce 2021 tržby 469,8 miliard USD a čistý zisk byl na úrovni 33,4 miliard USD. Na tržbách se nejvíce podílel z 47,3 % online e-shop amazon.com. Amazon je největší e-commerce platformou v USA, kde se uskutečňuje 40,4 % všech online prodejů. Nicméně pokud jde o zisk, tak na něm se podílel nejvíce Amazon Web Services, kde jsou zahrnuty cloudy, neboť právě u nich má Amazon největší ziskovou marži. Prioritou společnosti bude i nadále rozvíjet tento segment a také se bude zaměřovat na elektroniku chytré domácnosti.

 

Amazon

 

V roce 2021 společnost Apple vygenerovala tržby na úrovni 365,8 miliard USD. Čistý zisk činil 94,7 miliard USD. V roce 2021 iPhony tvořily na tržbách 52,5 %. Ve 4. čtvrtletí 2021 byl iPhone nejprodávanějším smartphonem na světě s tržním podílem 22 %. Druhý největší podíl na tržbách mají služby a to 18,7 %. Jak už jsme několikrát uvedli, tak na Applu je výborné to, že se snaží snižovat závislost na iPhonech a více se snaží rozvíjet služby, kde je právě přidaná hodnota v podobě vyšší hrubé ziskové marže oproti hardwarovým produktům.

 

Apple

 

Alphabet a Meta jsou podobné v tom, že největší zdroj příjmů jim zabezpečuje reklama. Pokud jde o Alphabet, tak reklama jí tvoří na tržbách 69 %, zatímco reklama na tržbách Meta tvoří 97,5 %. V roce 2021 společnost Alphabet vygenerovala tržby na úrovni 257,6 miliard USD a čistý zisk byl na úrovni 76 miliard USD. Pokud jde o společnost Meta, tak ta v roce 2021 měla tržby na úrovni 117,9 miliard USD a čistý zisk byl 39,4 miliard USD.

Google

Meta Facebook Eva Mahdalová Finlord

 

Společnost Microsoft v roce 2021 vygenerovala tržby na úrovni 168,1 miliard USD a čistý zisk 61,3 miliard USD. Microsoft má tržby diverzifikované. Na tržbách se nejvíce podílela z 31,3 % služba Microsoft Azure (server produkty a cloudové služby). V cloudových službách jsou Microsoft a Amazon velcí konkurenti. Microsoft Azure je druhý nejpopulárnější na světě s tržním podílem 22 %. Cloudovým službám vévodí Amazon tržním podílem 36 %. Google cloud má tržní podíl 9 %. Na tržbách Microsoftu měla pak služba Office podíl na úrovni 23,7 %. Není tomu tak dávno, co největší tržby generovala služba Office.

Microsoft tržby Eva Mahdalová Finlord

 

Technologické akcie se v posledních měsících dostaly pod silný prodejní tlak. Výborné je, že u některých společností už propadlo ohodnocení na zajímavé úrovně. Přitom výhled růstu tržeb a zisků je stále velmi atraktivní. Pokud se podíváme na těchto 5 největších technologických gigantů, tak jejich ohodnocení se také snížilo. P/E poměr vypočtený ze zisku za posledních 12 měsíců pak vypadá u těchto technologických společností následovně:

 

technologičtí giganti ohodnocení Eva Mahdalová Finlord

 

Pokud se podíváme na Forward P/E Ratio tedy P/E na základě očekávaných zisků za nejbližší 4 čtvrtletí, tak společnost Meta má forward P/E na úrovni 14,6, Alphabet 17,3 Apple 23,8, Microsoft 25,7 a Amazon 37,8.

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

6.5.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU