Finlord Sněmovna financí

Likvidita vysychá. Počet dní s poklesem o více než 1 % se podobá 30. letem

19.5.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Likvidita na finančních trzích Eva Mahdalová Finlord

Likvidita na trzích vysychá, což vede k výraznějším cenovým pohybům. Podívejte se, k jakým korekcím docházelo od roku 1980 a jaký byl jednoletý a dvouletý návrat.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

U indexu S&P 500 bylo od počátku roku 28 dní s poklesem o více než 1 %. Jak je z grafu patrné, tak kromě roku 2009 bychom se pro podobný počet větších poklesů museli vrátit do 30. let, kdy panovala velká hospodářská deprese.

 

likvidita

 

Následující graf ukazuje likviditu měřenou jako počet kontaktů na nejbližších bid/ask cenách. Z grafu je patrné, že likvidita na trhu není o moc lepší než v březnu 2020, tedy v době, kdy vypukla panika okolo koronaviru. Velmi nízká likvidita na trhu má tedy na svědomí prudké pohyby na trhu, které jsme mohli pozorovat v posledních týdnech.

 

likvidita na finančních trzích

 

Od roku 1980 došlo k 24 korekcím v rámci indexu S&P 500 (korekce je pokles mezi 10 % – 20 % z maxim). V tomto kontextu je nutné poznamenat, že tabulka neukazuje bear market. K dnešnímu dni je na indexu S&P 500 korekce od vrcholu 20 %. Poslední dva sloupečky ukazují jednoletý a dvouletý návrat z minim. Od roku 1980 byla v průměru korekce na indexu S&P 500 o téměř 15 %, přičemž průměrný jednoletý návrat z minim byl 23 % a dvouletý návrat z minim byl 37,5 %.

 

Korekce na akciových trzích Eva Mahdalová Finlord

 

Jak ukazují výsledková sezóna za Q1 2022, tak výsledky společností zahrnutých v akciovém indexu S&P 500 překonávají odhady a ohodnocení se dostalo pod 10letý průměr. Samozřejmě snížení cen o dalších 10 – 15 % není vyloučené. Nicméně současná významná korekce vytváří zajímavou příležitost pro postupné budování dlouhodobého portfolia.

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

19.5.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  groves napsal:

  „výsledky společností zahrnutých v akciovém indexu S&P 500 překonávají odhady.“

  Ano a zároveň snižují výhledy na tento rok o desítky procent dolů. A akcie na to často reagují největšími propady od krachu na burze v roce 1987. Například u firmy Target před pár dny. -30% propad za dva dny.

  „a ohodnocení se dostalo pod 10letý průměr“

  Ani náhodou. PE je stále 20. Jen budoucí forward PW se dostalo na 10 letý průměr. Má to ale háček v tom, že se to počítá ze zisků ,které se nestanou a budou mnohem nižší. Tedy i to forward PE není tak nízké, jak se může zdát.

  admin napsal:

  Dobrý den, více v této zpráve:
  https://advantage.factset.com/hubfs/Website/Resources%20Section/Research%20Desk/Earnings%20Insight/EarningsInsight_052022A.pdf
  Hned první věta: To date, 95% of the companies in the S&P 500 have reported earnings for the first quarter. Of these companies, 77%
  have reported actual EPS above the mean EPS estimate, which is equal to the 5-year average of 77%.
  Tedy 77 % společností překonalo očekávání.
  Pak strana 32, kde je trailing P/E, tedy zisk za 12 uplynulých měsíců. Už propadl na 18násobek, což je výrazně pod dlouhodobým průměrem. To P/E výrazně propadlo a je pravda, že ještě dva týdny zpátky bylo na průměru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.