Finlord Sněmovna financí

Globální trh s PC: tržby vzrostly, ale dodávky poklesly

31.5.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
PC

Globální trh s PC odstartoval začátek roku 2022 dobře, jelikož celkové tržby vzrostly o více než 15 %, a to i přes první meziroční pokles dodávek od 1. čtvrtletí 2020. Nejnovější údaje Canalys ukazují, že celosvětové dodávky stolních počítačů a notebooků klesaly o 3 % ročně na 80,1 milionu kusů díky geopolitické situaci a zpomalení spotřebitelské poptávky. Tržby však dosáhly 70 miliard USD, neboť ceny se na trhu zvyšovaly s nedostatkem nabídky a chuť spotřebitelů po dražších počítačích se neustále zvyšovala. Dodávky notebooků se meziročně snížily o 6 % na 63,2 milionů kusů, zatímco počty stolních počítačů vzrostly o 13 % na 16,8 milionů kusů. I když byly dodávky brzděny vnějšími okolnostmi, tak výhled tržeb zůstává pozitivní kvůli vysoké poptávce využití PC.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Globální trh s PC

 

Za poslední roky se výrazně zvýšil počet zařízení ve světě. Mezi roky 2019 a 2021 přibylo více než 150 milionů notebooků a stolních počítačů. I když jsou zákazníci nuceni odkládat nákupy kvůli rostoucím cenám v krátkodobém horizontu, tak i přesto velká vlna obnovy zařízení (PC + notebook) je nevyhnutelná. Jde o to, že více než 50 % aktivních zařízení je starších než čtyři roky. Komerční poptávka by letos měla zůstat silná, byť spotřebitelské nákupy pokulhávají.
Pokud jde o nejprodávanější pětici, tak Lenovo zůstala v 1. čtvrtletí 2022 nejlepším prodejcem na trhu s PC s 18,2 mil. prodaných kusů, což představuje meziroční pokles o 10 %. Společnost HP se držela na druhém místě, ale utrpěla největší pokles z pěti největších prodejců. Dodávky HP meziročně klesly o 18 % na 15,8 milionů kusů. Dell, která se umístila na třetím místě, vykázala meziroční růst o 6 % a dodávky dosáhly 13,7 milionů kusů. Apple a Asus zaznamenaly také růst, když zvýšily dodávky o 8 % a 24 % a obsadily čtvrté a páté místo. Jde o první čtvrtletí, ve kterém si Asus zajistil místo v žebříčku pěti nejlepších prodejců od 3. čtvrtletí 2017.

 

Trh s PC Eva Mahdalová Finlord

 

Seismické globální události měly negativní dopad na stranu poptávky i nabídky a zasáhly sektor v době, kdy spotřebitelská poptávka zpomalila po maximech z minulého roku. Válka na Ukrajině zhoršila inflační prostředí, když vzrostly ceny komodit, od ropy a plynu přes kovy až po potraviny. Souběžně s lockdowny v klíčových čínských městech, jako je Shenzhen a Šanghaj, došlo k problémům s výrobou a distribucí. Na druhou stranu se očekává velká vlna obnovy zařízení a z tohoto důvodu by letos měla zůstat komerční poptávka silná.

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Zalep.to investování do faktur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

31.5.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?