Finlord Sněmovna financí

Těžba ropy: provozní a marginální náklady

22.3.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Náklady na těžbu ropy

Cena ropy vyskočila letos výrazně nad 100 dolarů za barel a počátkem března atakovala 135 dolarů. Pro těžební společnosti se jedná o úžasnou zprávu, jelikož díky tomuto vývoji jim prudce stoupl zisk a peněžní tok. Společnost Saudi Aramco, největší těžař a zpracovatel ropy na světě, uvedla, že loni zaznamenala zdvojnásobení zisku na 110 miliard dolarů a letos by mohl být zisk ještě výrazně vyšší díky vysokým cenám i rostoucí spotřebě ve světě. Jaké jsou náklady těžebních společností a na jaké úrovni se pohybují marginální náklady, při které se vyplatí investovat do rozvoje těžby?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Od roku 2014 poklesly marginální náklady těžby ropy o 40 %

 

Dle Rystad Energy se aktuálně pohybují marginální náklady, tedy náklady, při kterých se vyplatí hledat a rozvíjet nová ložiska, na úrovni 45 USD za barel. U existujících projektů jsou provozní náklady pod 30 dolary za barel. Nicméně ložiska zastarávají a přirozeně v nich ropa ubývá. Zároveň globální spotřeba roste. Proto je nutné stále investovat do rozvoje těžby. Nejnižší náklady mají pochopitelně projekty v oblasti Perského zálivu, nákladově atraktivní jsou i hlubokomořské vrty (kupříkladu u Brazílie). Nejdražší je pak těžba v ropných píscích (zejména Kanada) a pak v Rusku u sibiřských projektů.

 

těžba ropy globální náklady

 

V posledních letech výrazně stoupla produkce ropy v USA v tamních břidlicích. Následující obrázek ukazuje nákladovou křivku jednotlivých projektů, přičemž dle odhadu agentury Bloomberg se marginální náklady pohybují aktuálně na úrovni 47 USD za barel. Pokud by cena plynu poklesla o třetinu oproti současné úrovni (plyn se prodává jako vedlejší produkt těžby ropy), tak by náklady byly 59 USD za barel. Provozní náklady stávajících projektů jsou 10 až 20 USD za barel.

 

těžba ropy náklady v USA

 

Aktuálně je cena ropy více než dvojnásobná oproti marginálním nákladům, což umožňuje těžebním společnostem dosahovat i při nových projektech velmi vysokého zisku. V minulosti by podobná situace vedla k rychlému navyšování těžby. Teď jsou ale společnosti pomalejší. Raději zvyšují dividendy a skupují své akcie. Samotný OPEC uvedl, že produkci bude zvyšovat pomaleji, aby nenastal přebytek ropy na trhu.

 

Investoři mohou nakupovat akcie těžebních a společností a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

22.3.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?