Finlord Sněmovna financí

Kdy skončí extrémní pád cen dluhopisů

28.3.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Trh dluhopisů výprodeje

Ceny dluhopisů už několik čtvrtletí výrazně padají. Globální dluhopisový index už od svého maxima v roce 2020 ztratil 11 %. Pochopitelně největší výprodeje jsou u dluhopisů s vysokou durací. Kupříkladu 30leté americké státní dluhopisy už v uplynulých dvou letech zaznamenaly snížení o 19 %. Důvodem výprodejů jsou rostoucí úrokové sazby v návaznosti na vysokou inflaci. Mezi cenami dluhopisů a sazbami je totiž inverzní vztah. I čeští investoři v minulých letech masivně do dluhopisů investovali v penzijních plánech či přes podílové fondy. Kdy nastane stabilizace trhu?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na X (Twitteru) a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Ceny dluhopisů padají na několikaletá minima

 

Následující obrázek ukazuje globální dluhopisový index, jehož cena dlouhodobě rostla, protože klesaly úrokové sazby. Pokles cen z posledních kvartálů už ale vyvolává velmi negativní nálady. Investorům se přeci tvrdilo, že se jedná o bezpečnou investici, což je pravda ve smyslu, že vlády své závazky plní a kdo podrží dluhopisy do splatnosti, tak dostane zpátky jistinu a slíbené kupóny. Jenomže od emise do splatnosti se tržní ceny dluhopisů mění zejména v závislosti na vývoji úrokových sazeb. A rozhodně lze u dluhopisů očekávat výkyvy cen dolů. Srovnání tržního rizika dluhopisů a akcií jsme se věnovali v této analýze.

 

ceny dluhopisů

 

Údaje Asociace pro kapitálový trh ukazují, že ke konci 3. čtvrtletí 2021 bylo v ČR zainvestováno do dluhopisových fondů 147 miliard Kč a do smíšených (cca 50 % akcie, 50 % dluhopisy) dalších 262 miliard. Celkem tedy bylo v dluhopisech přes investiční fondy odhadem 280 miliard Kč. V akciových fondech bylo jenom 170 miliard.

 

fondy v ČR

 

Reálné výnosnosti dluhopisů jsou záporné

 

Tyto grafy ukazují reálnou (nominální výnosnost mínus aktuální a očekávaná inflace) výnosovou křivku pro jednotlivé země a jednotlivé roky. Tmavě modrou je křivka ke konci března 2022. V USA, VB i Německu je reálná výnosnost v hlubokém záporu.

 

výnosová křivka

 

Jednotlivé země chtějí dostat inflaci pod kontrolu, což se na úrovni centrálních bank děje především pomocí utahování monetární politiky (zvyšování sazeb, ukončování programů nákupů cenných papírů a další opatření). A zvyšování úrokových sazeb pak způsobuje propad cen dluhopisů.

 

Pro dluhopisové investory není výhled vůbec příznivý. Inflační tlaky nepolevují a úrokové sazby půjdou ještě nahoru. Ceny dluhopisů tak ještě mohou klesat. Nicméně už se objevují indikátory, že na přelomu let 2022 a 2023 by mohla přijít globální recese či stagnace. Zpočátku lze očekávat stagflaci (stagnace + inflace), ale později by růst cen v ekonomice měl výrazně zpomalit stejně, jak tomu bylo i v minulosti v podobných ekonomických epizodách. Vytvoření dna dluhopisového trhu tak může přijít ještě letos. Pravděpodobně ve druhé polovině roku.

 

Investoři mohou obchodovat ETF a deriváty na dluhopisy u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

28.3.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Tomas napsal:

    Dobry den, děkuji za zajímavý článek. Dokázali byste poradit, u kterého brokera se dá nakoupit (především české) dluhopisy v menších částkách (nižší desetitisíce Kč)? Zde uvažuji o státních dluhopisech ČR a dluhopisech firem investičního stupně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE