Pravděpodobnost ztráty při investici do US akcií
16.3.2022
4 min.
Investoři se při umísťování kapitálu obávají především ztráty části nebo celé své investice. U dynamických aktiv jsou výkyvy cen vyšší. U konzervativních jsou výkyvy cen nižší. To ale ještě neznamená, že konzervativní investice mají vždy nižší pravděpodobnost ztráty kupní síly. Nejkonzervativnější je držba hotovost, přičemž u ní je kvůli inflaci pravděpodobnost ztráty prakticky 100 %. Paradoxně je tak investice do akcií při dostatečně dlouhém investičním horizontu daleko méně riziková než držba hotovosti nebo dluhopisů.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na X (Twitteru) a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Jaká je pravděpodobnost dosažení ztráty při investici
Následující obrázek ukazuje pravděpodobnost nominálního a reálného (očištěné o inflaci) poklesu hodnoty investice u akcií (index S&P 500) a státních dluhopisů v USA. Na několikadenním horizontu je dle historických údajů pravděpodobnost dosažení ztráty u akcií na úrovni 40 %. Nicméně v nominálním vyjádření při držbě více než 16 let nenastalo v historii u US akcii nikdy snížení hodnoty investice. Po započtení inflace to bylo 20 let. Pravděpodobnost ztráty tedy byla na tomto horizontu 0 %. U dluhopisů byl vždy zisk při držbě alespoň 6 let. Po započtení inflace je ale u dluhopisů přítomná nízká míra pravděpodobnosti snížení hodnoty investice i při horizontu 70 let. Důvod je ten, že kupónové výnosy dluhopisů jsou nižší než výnosy akcií a často nedokážou pokrýt inflaci.
Nejlepší dlouhodobá investice: akcie a nemovitosti
Historická výkonnost není zárukou budoucích výsledků. Míry pravděpodobností vypočtené z historických údajů bychom měli vnímat jako určité mantinely. Tato data lze používat do relativního srovnávání. Pokud minulé údaje ukazují, že při investici na 20 let a více nenastalo u akcií nikdy znehodnocení investice, tak se rozhodně jedná o mnohem lepší výsledek než u hotovosti či bankovních účtů. Při inflaci 3 % se za 20 let reálně sníží investice do hotovosti o polovinu, a to se 100 % mírou pravděpodobnosti. Z uvedeného grafu je patrné, že z 27 % mírou pravděpodobnosti by nastalo i znehodnocení při investici do státních dluhopisů.
Proč se tedy všude upozorňuje na to, že akcie jsou rizikovější než dluhopisy či hotovost? Protože se používá jednoletý investiční horizont. Kupříkladu SRRI stupnice je vypočtená dle denních cenových dat za poslední rok. A takto by to bylo správné, pokud bychom investovali jenom na jeden rok. Pokud ale investujeme třeba na 20 let, tak bychom jednoduše měli vzít volatilitu cen a pravděpodobnost ztráty na těchto 20 letech. A jak ukazují historické údaje, při 20letém horizontu jsou akcie či nemovitosti daleko méně rizikovou investicí než hotovost nebo státní dluhopisy.
Přesnější simulaci na míru vytváříme zdarma pro zájemce v rámci vstupní diskuze u rozboru investic do ETF, pomocí kterých lze majetek budovat. Sledování jednoduchých pravidel je pak na každém investorovi.
Investoři mohou nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
16.3.2022
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář