Finlord Sněmovna financí

REIT: nejatraktivnější regiony a sektory

12.1.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
REIT výnosy regiony a sektory

REIT (real estate investment trust, burzovně obchodovaný nemovitostní fond) zaznamenaly v minulém roce výrazný nárůst ceny. Tahounem byly severoamerické nemovitostní fondy. Naopak zhodnocení asijských bylo nízké. V roce 2022 se očekává další zhodnocení, a to především v případě fondů zaměřených na průmyslové nemovitosti a datová centra.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

REIT dle regionů v roce 2021

 

Průměrné zhodnocení REITů v USA překonalo v minulém roce 35 %. V kontinentální Evropě bylo na úrovni 10 % a v Singapuru či Hong Kongu bylo méně než 5 %. Historii REITů jsme se věnovali v této analýze.

 

REIT výkonnost

 

Co se týče relativního ohodnocení vůči akciím, tak globálně jsou REITy stále o jednu standardní odchylku levnější oproti dlouhodobému průměru. Implikovaný potenciál zhodnocení pro rok 2022 je dle výpočtu poradenské agentury Hazelview na úrovni 12 až 15 %.

 

REIT ohodnocení

 

REIT: v roce 2022 by mohly opět zářit průmyslové nemovitosti

 

V USA je nejnižší míra volných průmyslových nemovitostí, když je jenom na úrovni 4,3 %. Důvodem jsou rychle rostoucí online prodeje, což si vyžaduje více logistických parků.

 

REIT průmyslové nemovitosti

 

Až 70 % průmyslových nemovitostí v USA už má nájemníky před tím, než jsou tyto nemovitosti vůbec postavené. Jedná se o rekordně vysokou hodnotu, která dokresluje obrovskou poptávku na celém trhu. Dle CBRE by nájmy průmyslových nemovitostí v USA měly v nejbližších pěti letech růst tempem 4 % p.a., přičemž v roce 2021 stouply o 10 % a v roce 2020 o 8 %.

 

REIT průmyslové nemovitosti poptávka

 

Zajímavý by měl být i sektor datových center. Poptávka rychle roste a výstavba ne vždy stíhá. Následující obrázek ukazuje rozvoj datových center v Hong Kongu. Do roku 2025 by zde měl nastat 2,5násobný nárůst investic v oblasti datových center. Nabídka nemovitostí sice také stoupne, ale v roce 2023 by i tak mohl vzniknout malý nedostatek.

 

REIT datová centra Hong Kong

 

Akcie burzovně obchodovaných REIT lze nakupovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

12.1.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA LYNX BROKER