Finlord Sněmovna financí

Korekce cen akcií a následný vývoj

27.1.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Korekce cen akcií a další vývoj

Od počátku roku panuje na globálních trzích korekce cen akcií. Masivní výprodeje postihly zejména malé a růstové společnosti. Jak se v historii vyvíjely ceny akcií po korekcích?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Korekce cen akcií: index vs mediánová akcie

 

Následující obrázek ukazuje pokles cen akcií od vrcholu do 25. ledna. U indexu velkých společností S&P 500 nastalo snížení o 11 %, ale mediánový propad byl na úrovni 16,3 %. U Nasdaq Composite nastal na úrovni indexu pokles o 17,3 %, ale mediánová akcie zaznamenala snížení ceny o téměř 50 %. Jak je vidět, prosincové a lednové výprodeje byly soustředěné především do akcií malých společností.

 

korekce cen akcií 2022

 

Už více než 42 % společností z indexu Nasdaq Composite zaznamenalo propad cen akcií o více než 50 %, což jsou takové úrovně stresu, jako v těch největších krizích zaznamenaných v posledních 20 letech.

 

Nasdaq propad cen akcií 2022

 

Korekce cen akcií a následné zotavení

 

Investoři se pochopitelně ptají, co lze po masivních propadech cen očekávat. Bude pokles pokračovat nebo nastane obrat vzhůru? Následující obrázek ukazuje korekce cen akcií S&P 500 od roku 1980. V průměru nastalo po propadu v jednoletém horizontu zvýšení cen o 25 %. Ve dvouletém horizontu nastal nárůst o 37 %. Nicméně v některých skutečně špatných letech (2000-2001 a 2007) pokračoval pokles cen akcií.

 

Korekce cen akcií následný vývoj

 

Jak teď investovat? To závisí na investičním horizontu. Následující obrázek ukazuje vlevo denní graf indexu S&P 500 od roku 1982. Pravý graf ukazuje ten samý index bez bodů propadu. Pokud má investor horizont přes dvacet let, tak se nemusí vůbec ničeho obávat, i kdyby teď ještě přišel další významný pokles cen akcií.

 

akciový index bez propadů

 

Akcie a ETF lze nakupovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách a v rozboru poplatků: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

27.1.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA XTB