Finlord Sněmovna financí

Komerční lety v EU dle zemí: nejhůř je na tom Česko

13.1.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
komerční lety v EU

Komerční lety v zemích EU jsou stále pod úrovněmi před pandemií. Největší známky oživení z hlediska počtu komerčních letů v roce 2021 ve srovnání s rokem 2019 vykázalo Řecko. Naopak nejhůře na tom bylo Slovinsko a Česko.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Následující graf od Eurostatu ukazuje počet komerčních letů v EU a procentní změnu v porovnání se stejným měsícem v roce 2019. S příchodem koronaviru se v dubnu 2020 propadly komerční lety až o 91 %. Poté se začala situace zlepšovat. Pokud se podáváme na rok 2021, tak první polovina roku byla stále špatná a až od druhé poloviny roku se komerční lety začaly výrazně zlepšovat, a to zejména díky letním měsícům. V prosinci 2021 se komerční lety v EU zvýšily o 130 % ve srovnání s prosincem 2020. Stále jsou však komerční lety pod úrovní před pandemií o 24 % ve srovnání s prosincem 2019.

 

komerční lety

 

V prosinci 2021 ve srovnání s prosincem 2019 zaznamenaly nejnižší pokles komerčních letů v rámci zemí EU Chorvatsko (-6 %), Řecko (-8 %) a Kypr (-9 %). Naproti tomu komerční lety nejvíce poklesly v Česku a Rakousku (-41 %). Zbytek zemí zaznamenal pokles o necelou třetinu.

 

komerční lety Eva Mahdalová Finlord

 

Celkově při srovnání zemí roku 2019 s rokem 2021 vykazovaly největší známky oživení z hlediska počtu komerčních letů tyto země: Řecko (-29 %), Kypr (-38 %) a Lucembursko (-39 %). Naopak nejnižší známky oživení vykazovaly tyto země: Irsko (-64 %), Slovinsko a Česká republika (shodně -62 %).

 

Některá letiště EU navíc zaznamenala nárůst v počtu komerčních letů ve srovnání s rokem 2019. Největší nárůst v počtu komerčních letů byl zaznamenán v Berlíně Brandeburg (+13 521, +16 %), Lutych (+6 972, +21 %) a Paris Le Bourget (+2 715, +8 %). Na opačném konci žebříčku byly největší poklesy v počtu komerčních letů zaznamenány v hlavních evropských leteckých dopravních uzlech: Mnichov (-261 020, -64 %), Frankfurt/Main (-250 712, -49 %) a Paris Charles de Gaulle (-247 959, -50 %).

 

Pokud jde o globální leteckou přepravu osob, tak ta stále trpí kvůli globální pandemii koronaviru. Nicméně postupně se počty přepravených osob zvyšují. Počet naplánovaných domácích letů je už jenom o 12 % nižší než v roce 2019. U mezinárodní přepravy je situace horší s tím, jak země nadále uplatňují řadu restriktivních opatření. Konkrétně jsme se tomto tématu s dopadem do tržeb a zisků aerolinek věnovali v analýze „Kdy se plně zotaví letecká přeprava osob?“

 

Investoři mohou nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

13.1.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK INVESTUJE FOND SLAVIC FUND SICAV?