Finlord Sněmovna financí

Kdy se plně zotaví letecká přeprava osob?

2.12.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Osobní letecká přeprava

Letecká přeprava osob stále trpí kvůli globální pandemii koronaviru. Nicméně postupně se počty přepravených osob zvyšují. Počet naplánovaných domácích letů je už jenom o 12 % nižší než v roce 2019. U mezinárodní přepravy je situace horší s tím, jak země nadále uplatňují řadu restriktivních opatření.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

 

Letecká přeprava je stále ve stavu krize, ale příští rok by mělo nastat zlepšení

 

Údaje IATA ukazují, že v září byl počet revenue passenger kilometers (objem nalétaných kilometrů komerčních letů s pasažéry) stále o 53 % nižší oproti stejnému období roku 2019, i když meziročně nastal nárůst o 67 %. U domácích letů je počet nalétaných kilometrů stále o 24 % nižší oproti roku 2019, ale o 151 % vyšší oproti minulému roku. U mezinárodních letů je stále pokles o 69 % oproti roku 2019.

 

letecká přeprava 2021

 

Nicméně letecké společnosti očekávají postupný návrat lidí do letadel a vrací do kalendářů pravidelné spoje. Plán na konec roku ukazuje globálně jenom o 12 % méně spojů než v roce 2019 v případě domácích letů a o 38 % méně spojů u mezinárodních letů.

 

letecká přeprava plán letů

 

Následující obrázek ukazuje index restriktivních opatřeních po regionech. V uplynulých měsících sledujeme postupné uvolňování opatření, i když stále jsou v platnosti především karantény při návratu z vysoce rizikových zemí.

 

letecká přeprava omezení

 

Některé letecké společnosti jsou už celkem optimistické. Kupříkladu Air Lease Corporation předpokládá, že v příštím roce se přepraví ve světě 4 miliardy pasažérů, což by bylo jenom o 10 % méně než před pandemií.

 

letecká přeprava prognóza

 

Návrat pasažérů do letadel by znamenal výrazné zlepšení finanční situace celého sektoru letecké přepravy. Většina aerolinek je stále ve ztrátě. Následující obrázek ukazuje tržby AAL – American Airlines, DAL – Delta Airlines, UAL – United Airlines a LUV – Southwest Airlines.

 

letecké společnosti tržby

 

A tento obrázek pak ukazuje čistý zisk uvedených společností. Nejblíž k zotavení do zisku za posledních 12 měsíců jsou Southwest Airlines a Delta Airlines.

 

letecké společnosti čistý zisk

Investoři mohou nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

2.12.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK INVESTUJE FOND SLAVIC FUND SICAV?