Finlord Sněmovna financí

Americké banky a rekordní zisky v roce 2021

10.1.2022

14 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
banky Eva Mahdalová Finlord

Největší americké banky, mezi které patří Goldman Sachs, JPMorgan, Morgan Stanley, Bank of America a Citi vykáží za rok 2021 rekordní zisky. Rekordní zisky by měly banky zaznamenat díky mimořádným poplatkům za investiční bankovnictví a nižším ztrátám z úvěrů během pandemie.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Následující graf ukazuje odhad zisku za rok 2021 největších amerických bank Goldman Sachs, JPMorgan, Morgan Stanley, Bank of America a Citi. Největší čistý zisk za rok 2021 by měla zaznamenat JP Morgan a to téměř 50 miliard USD, přičemž v roce 2020 činil čistý zisk 30 miliard USD. Druhý největší čistý zisk v rámci amerických bank by měla zaznamenat Bank of America a to 30 miliard USD. V roce 2020 se čistý zisk Bank of America propadl pod 20 miliard USD. Banky Goldman Sachs a Citi by měly pak v roce 2021 vykázat čistý zisk okolo 20 miliard USD, přičemž Morgan Stanley by měla mít čistý zisk na úrovni 15 miliard USD.

 

 

banky zisky

 

 

V roce 2021 banky uvolnily rezervy, které vytvářely na pokrytí potenciálních ztrát z půjček. Čistý zisk pak vzrostl kvůli rozpuštění rezerv. Ztráty z půjček byly v minulém roce mnohem nižší, než se původně očekávalo. Analytici Goldman Sachs pak odhadují, že sedm velkých bank rozpustilo 36 miliard USD z 50 miliard USD, které původně tvořily v případě úvěrových ztrát.

 

 

Banky rovněž těžily z poplatků za investiční bankovnictví, přičemž globální fúze a akvizice v roce 2021 dosáhly rekordně vysoké úrovně.

 

Poptávka po půjčkách byla v roce 2021 nižší kvůli rekordním objemům vládních stimulů. Tento rok by mohly banky zaznamenat vyšší poptávku po úvěrech v prostředí vyšších úrokových sazeb, což by se pozitivně podepsalo na vyšším úrokovém spreadu a zisku.

 

Jak ukazuje následující graf, tak akcie amerických bank v roce 2021 vzrostly o 35 %, čímž překonaly akciový index S&P 500.

 

banky akcie Eva Mahdalová finlord

 

Do akcií perspektivních společností investují oba fondy Slavic Capital i SLAVIC FUND SICAV. Portfolia jsou zároveň zajišťována proti poklesům.

 

Investoři mohou nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

10.1.2022

14 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.