Finlord Sněmovna financí

Akciové trhy zažily nejhorší propad od září 2020

24.1.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
akciové trhy investice

Akciové trhy zažily nejhorší týden za více než rok. Mezi hlavní hybatele nervozity na trzích patří obavy z inflace a rychlého zvyšování úrokových sazeb. Trhy zároveň sužuje i pokračující napětí na hranicích mezi Ukrajinou a Ruskem.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Tento týden bude první zasedání Fedu v letošním roce. Neočekává se, že Fed na tomto zasedání zvýší úrokové sazby, nýbrž připraví trhy na první růst úrokových sazeb v březnu a možné zahájení kvantitativního utahování v druhé polovině toho roku. Dle grafu jednotlivých projekcí úrokových sazeb, který Fed zveřejnil po svém prosincovém zasedání, očekávají představitelé, že v roce 2022 třikrát zvýší úrokové sazby. Další tři kroky jsou naplánovány na rok 2023 a další dva na rok 2024.

 

Následující tabulka ukazuje korekce na akciovém indexu S&P 500 o více než 5 % od března 2009. Akciový index S&P 500 poklesl z maxim ze 4. ledna o 8,3 %. Jedná se o největší pokles od září 2020.

 

akciové trhy propady

 

Následující graf pak ukazuje, že čím je menší tržní kapitalizace, tak tím je větší pokles. V současnosti by bylo zejména pro malé společnosti velmi nepříjemné zvýšení úrokových sazeb, neboť tím by se společnostem zvýšily úrokové náklady.

 

poklesy na akciových trzích podle tržní kapitalizace

 

Některé akciové tituly, jenž se s příchodem pandemie staly miláčky investorů, se nyní razantně dostaly v nemilost, kupříkladu ceny akcií Shopify a Netflix klesly o více než 33 %.

 

akciové trhy poklesy Eva Mahdalová Finlord

 

Díky výprodejům se ohodnocení některých společností s perspektivními produkty dostává na zajímavé úrovně. Jak jsme si ukázali v analýze „US akcie a zdvojnásobení zisků za 10 let“, tak přibližně za deset let lze v průměru očekávat nárůst zisků na dvojnásobek, a to navzdory různým krizím a recesím.

 

Akcie a ETF lze nakupovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

24.1.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE