Finlord Sněmovna financí

Spokojení zaměstnanci a výnosnější akcie firem

9.12.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Akcie firmy spokojení zaměstnanci

Jaký dopad má spokojenost zaměstnanců na akcie firem? Tuto otázku si položili Hamid Boustanifar a Young Dae Kang ve své studii „Employee Satisfaction and Long-run Stock Returns, 1984-2020“. Mimo jiné zjistili, že investice do akcií firem se spokojenými zaměstnanci přinesla za posledních 36 let výraznou nadvýkonnost oproti obecnému indexu i oproti jiným společnostem z daného sektoru.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Akcie firem se spokojenými zaměstnanci poráží benchmarky

 

Od roku 1984 vydává Great Place to Work Institute seznam “100 Best Companies to Work for in America“ (100 nejlepších společností pro práci v USA) a v polovině ledna tento seznam publikuje časopis Fortune. Jedná se o nevětší anonymní průzkum zaměstnanců v USA, přičemž do výběru mohou být zařazené jenom firmy s 1000 a více zaměstnanci. Tím pádem je žebříček nakloněný k velkým společnostem. Každý rok je v něm typicky 40 až 50 burzovně obchodovaných firem. Zbytek nemá akcie kótované na burze. Každý rok vypadne přibližně čtvrtina společností a je nahrazena jinými. V rámci průzkumu se sledují platové podmínky, důvěra zaměstnanců v organizaci, pracovní příležitosti a další kvalitativní faktory.

 

V minulém roce byly na předních pozicích tyto společnosti:

 

US firmy spokojení zaměstnanci

 

V posledních letech se do žebříčku dostávají především softwarové společnosti. Nicméně dlouhodobě silné zastoupení mají i banky, farmaceutické společnosti či restaurace/hotely/motely, viz následující obrázek. Vesměs se jedná spíše o společnosti, které spoléhají na lidský kapitál.

 

US firmy sektory spokojení zaměstnanci

 

Výkonnost portfolia, které by bylo každý rok rebalancované (akcie mají stejnou váhu) na počátku února dle žebříčku, je na následujícím obrázku. Investice 1000 USD se zhodnotila na váce než 120 tisíc USD, tedy 120násobně. Nadvýkonnost oproti jiným firmám z daných sektorů (industry-matched) je poměrně výrazná.

 

US akcie spokojení zaměstnanci

 

Alfa (nadvýkonnost), kterou akcie uvedených společností v minulosti dosahovaly, je poměrně konzistentní a nejvyšší byla zejména v krizových obdobích, viz následující obrázek. V krizích padají ceny většiny akcií. Nicméně dle údajů se zdá, že společnosti se spokojenými zaměstnanci se dokážou rychleji oklepat z nesnází a namotivovat pracovníky k vyšším výkonům.

 

nadvýkonnost US akcie spokojení zaměstnanci

 

Investoři mohou nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

9.12.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK INVESTUJE FOND SLAVIC CAPITAL?