Finlord Sněmovna financí

Průměrný šéf firmy z S&P 500 bere 15 mil. USD

15.12.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Management koporace

V minulém roce byla průměrná odměna pro šéfa korporace z indexu S&P 500 přes 15 mil. USD ročně, letos to bude určitě ještě mnohem více. Od roku 1965 se poměr odměny šéfa k platu mediánového zaměstnance velkých firem zvedl z 21násobku na 351násobek. I v ČR jsou obrovské rozdíly mezi platy managementu a řádových zaměstnanců. Krutý boj o vyšší pozice v korporacích nás pak nemůže překvapit. Odměna za sesazení šéfa a vyšplhání po korporátním žebříčku nahoru je pro mnohé extrémně lákavá.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Vysoké odměny managementu rychle stoupají

 

Následující obrázek ukazuje průměrnou odměnu šéfa společnosti z indexu S&P 500. Největší část tvoří odměna ve formě akcií či akciových opcí. Myšlenka je taková, že tato akciová složka bude management motivovat k tomu, aby podával lepší výkony a snažil se o zvyšování cen akcií. Většinou jsou ale akciové programy nastavené tak, že se management ani nemusí moc snažit a i tak mu po skončení roku přistane na účtu veliký balík akcií.

 

odměny šefů S&P500

 

Economic Policy Institute dlouhodobě sleduje vývoj platů šéfů ve 350 největších veřejně obchodovaných firmách v USA a průměrných zaměstnanců. V roce 1965 byl poměr na úrovni 21násobku. V minulém pandemickém roce to ale už byl 351 násobek. Odměny šéfů rostou krize-nekrize.

 

odměny šefů S&P500 a zaměstnanců

 

Odměny za práci a investice do S&P 500

 

Často se u mladých lidí setkáváme s nadšením do nákupu akcií, což je z hlediska budování majetku na důchod určitě dobré. Zejména v počátcích kariéry ale může být výnosnější rychle vyšplhat po korporátním žebříku nahoru. Matematika je jednoduchá. Pokud si člověk platově/mzdově polepší v čistém o 10 000 Kč měsíčně (120 tisíc ročně), tak by při průměrné výnosnosti 10 % na trhu musel mít investiční portfolio o velikosti 1,2 mil Kč, aby dosáhl stejného dodatečného výnosu/příjmu. S růstem platu/mzdy a tedy i životní úrovně je pak důležité naplánovat tvorby rezervy na důchod. Protože v důchodu o příjmy z práce lidé přijdou. Ve své podstatě jde člověk v mzdovém/platovém žebříčku zpátky na dno. U většiny lidí to vychází tak, že je dobré začít s odkládáním peněz a investováním před třicítkou, aby nebyla výrazně omezená aktuální spotřeba. Pravidelné tvorbě rezervy jsme se věnovali v této analýze.

 

Do akcií spolehlivých společností investují fondy SLAVIC FUND SICAV a Slavic Capital, ve kterých jsou aplikované dlouhodobě prověřené investiční myšlenky.

 

Investoři mohou nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

15.12.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.