Finlord Sněmovna financí

Nasdaq Composite: u 30 % akcií nastal propad ceny o polovinu

7.12.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Nasdaq a pokles cen akcií

Koncem listopadu a počátkem prosince nastala na akciových trzích korekce cen o několik procent. Když se ale podíváme na jednotlivé tituly kupříkladu z indexu Nasdaq Composite (v indexu mají největší zastoupení technologické akcie), tak řada z nich už ztratila více než 50 %.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Nasdaq Composite a propad cen o 50 %

 

Následující obrázek ukazuje podíl společností v indexu, u kterých nastal od 200denního vrcholu pokles o 50 % nebo 20 %. V prvním případě se jedná o třetinu společností z indexu, ve druhém o více než 60 %, což jsou nadprůměrné hodnoty oproti minulosti. Přitom propad celého indexu nebyl až tak rozsáhlý. Podržely ho velké společnosti, jako jsou kupříkladu Apple nebo Microsoft, které jsou stále miláčkem investorů.

 

nasdaq akcie
V indexu Nasdaq Composite je více než 3000 společností, které se obchodují na této burze. Řada firem je ale velmi malých. 100 největších společností z indexu má 90 % podíl na tržní kapitalizaci. 50 % tržní kapitalizace mají technologické společnosti, 20 % mají firmy zaměřené na spotřebitelské produkty a 10 % mají zdravotnické společnosti (co do počtu jich je ale nejvíc, a to více než 900).

 

Výrazný propad cen jednotlivých titulů otevírá prostor pro klasický stock-picking, kdy se investoři zaměřují na výběr konkrétních společností s nejvyšším potenciálem.

 

Investoři mohou nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

7.12.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.