Finlord Sněmovna financí

Ceny nemovitostí v Evropě ještě porostou

23.11.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Ceny nemovitostí v Evropě

Ceny nemovitostí v Evropě rostou nejrychlejším tempem od roku 2006, jelikož trh rezidenčních nemovitostí se zotavuje z pandemie rychleji než ostatní sektory ekonomiky, vyplývá z dat S&P Global. Za růstem cen nemovitostí stojí uvolněná monetární politika ECB, levné hypotéky, nashromážděné úspory domácností a nedostatečná nabídka nemovitostí.

 

Konkrétně ceny nemovitostí vzrostly v Evropě ve druhém čtvrtletí roku 2021 v průměru o 6,9 % ve srovnání se stejným čtvrtletím loňského roku. Růst zapříčinila silná poptávka, která přesáhla úroveň před pandemií. Samozřejmě také úvěrová aktivita byla dynamičtější než v roce 2019 a stavební činnost se blíží k plné kapacitě.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Následující graf ukazuje změnu cen nemovitostí ve vybraných evropských zemí v Q2 2021 a před pandemií ve Q4 2019.

 

ceny nemovitostí v Evropě

 

Vztah nabídky peněz v systému a cen realit nádherně ilustruje graf níže, který ukazuje vývoj cen domů v Německu a bilanci ECB. Jak rozvaha ECB, tak i index cen domů se dostaly na historická maxima. Index cen domů v říjnu meziměsíčně vzrostl o 1 % nejenom díky přílivu peněz ze strany ECB, ale také díky tomu, že se Němci ze strachu z inflace uchýlili k „betonovému zlatu“.

 

ceny nemovitostí a bílance ECB

 

Peněz je v systému opravdu hodně. Lidé během pandemie nashromáždili větší úspory v důsledku lockdownů. S&P Global odhaduje, že mezi 1. čtvrtletím 2020 a 2. čtvrtletím 2021 domácnosti v eurozóně nashromáždily téměř 6 % HDP roku 2019 a domácnosti ve Spojeném království pak nashromáždily 9,4 % HDP roku 2019.

 

Vzhledem k tomu, že stále panuje nedostatečná nabídka nových nemovitostí, tak S&P Global očekává, že v příštích čtyřech letech bude růst cen nemovitostí pokračovat. Samozřejmě dokud budou mít investoři a domácnosti přístup k levným hypotékám a dalším dluhovým instrumentům, tak bude poptávka po nemovitostech vysoká. Přeci jen to je aktivum, kterému lidé dlouhodobě věří a většinou ho plánují držet dlouhodobě. Korekce cen může přijít při výrazném vzestupu nabídky. Výstavba domů a bytů se postupně zvedne, ale doplnění nabídky realit může v některých regionech trvat i řadu let.

 

Existuje řada možností, jak investovat do realit. Napřímo, nákupem akcií fondů (mimoburzovních nebo burzovně obchodovaných) či nákupem akcií realitních společností.

 

Investoři mohou nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

23.11.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?