Finlord Sněmovna financí

Akciový index: za vrcholem typicky následuje další vrchol

30.11.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
akciový index a vrcholy

Historie ukazuje, že ceny akciových indexů dlouhodobě rostou, i když některé složky indexů mohou ztrácet. Rozboru rozložení výnosů v rámci indexu S&P 500 jsme se věnovali v této analýze. Jaké ji typický vývoj po dosažení rekordního maxima?

 

Akciový index: větší pravděpodobnost je, že bude dosažen další vrchol

 

Určitě si vzpomenete na hlášku z filmu Ženy v pokušení, kterou pronese Michal (hraje ho Jiří Macháček): „Věřím, že tohle není poslední vrchol, kterýho jsme spolu dosáhli.“ U akciových indexů by investoři také mohli pronést něco podobného.

 

Následující obrázek ukazuje na datech pro index S&P 500 od března 1957 do listopadu 2021, jaký byl vývoj v následujícím měsíci, 3 měsících a 12 měsících po dosažení maxima. Ve třetině případů nastal po dosažení nového maxima propad. Většinou ale následoval další růst ceny. U jednoměsíčního horizontu v průměru o 0,29 % s nejvyšším pozorováním na úrovni 10 %. U jednoletého horizontu v průměru o 7,7 % s nejvyšším pozorováním na úrovni 40 %.

 

akciový index vrchol

 

Dosažení rekordně vysoké ceny akciového indexu tedy vůbec nemusí být signál pro odprodej portfolia. Historická statistika ukazuje pravý opak. Většinou následuje další růst. Investoři nicméně musí zohledňovat řadu dalších faktorů, jako jsou ohodnocení akciových trhů, či fiskální a monetární politiku.

 

Investoři mohou nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

30.11.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE