Finlord Sněmovna financí

Rostoucí ceny energií a kapitálové výdaje sektoru

14.10.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Energetická krize a ceny energií

Ceny energií letí v posledních měsících prudce vzhůru. Důvodem je vysoký převis poptávky nad nabídkou a klesající celosvětové zásoby. Jak mohla tato situace nastat? Kromě nečekaně silného ekonomického zotavení je na vině i dlouhodobá kapitálová podinvestice celého sektoru.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Ceny energií a nedostatečné kapitálové výdaje

 

Následující obrázek ukazuje globální kapitálové výdaje burzovně obchodovaných energetických společností. Výrazný trend poklesu výdajů v absolutní výši i poměru výdajů k tržbám je ihned patrný. Zatímco v roce 2014 dosahovaly výdaje až 400 miliard dolarů (13 až 14 % tržeb), tak teď jsou kolem 130 miliard ročně (méně než 8 % tržeb).

 

kapitálové výdaje energetických společností

 

J. P. Morgan odhaduje, že pro pokrytí současné energetické poptávky by kapitálové výdaje musely do roku 2030 stoupnout zpátky na 350 miliard USD ročně, přičemž dle ohlášených plánů by energetické společnosti mohly výdaje zvýšit na 200 miliard USD. Chybět by mělo až 600 miliard ve výdajích, pokud tedy v nejbližších letech své rozpočty zásadně neupraví.

 

kapitálové výdaje energetických společností prognóza

 

Samozřejmě, rostoucí ceny energií budou pro mnohé společnosti či země lákadlem, aby více investovaly do rozvoje. Na druhé straně stále budou opatrné a raději si budou zvyšovat free cash flow. Už v červnu při ceně ropy 65 USD za barel odhadovala poradenská společnost Rystad Energy, že FCF veřejně obchodovaných těžebních společností vyskočí letos na rekordních 350 miliard dolarů. Ceny ropy od této prognózy vyskočila nad 80 dolarů, takže FCF celého sektoru by mohlo letos pokořit i hranici 500 miliard dolarů.

 

ropa a ceny energií a FCF

 

Společnosti zaměřené na těžbu ropy v amerických břidlicích by také měly mít rekordně dobrý rok, a to i navzdory tomu, že jejich produkce je ještě výrazně pod maximy dosaženými před začátkem pandemie.

 

FCF amerických těžařů

 

Podinvestovanost chtějí řešit především země kolem Perského zálivu. Kupříkladu Spojené Arabské Emiráty plánují v nejbližších deseti letech investovat do těžební kapacity 120 miliard dolarů a zvýšit tak produkci na 5 milionů barelů ropy denně. Před pandemii dodávaly SAE 4 mbd.

 

Ceny energií nemohou zatím výrazně poklesnout

 

Problémem v celém energetickém sektoru je, že i když by se v nejbližších měsících kapitálové výdaje dramaticky zvedly, tak rozsáhlejší nárůst nabídky energetických surovin nastane až za několik čtvrtletí. V případě ropy mají dostatek volné kapacity na další okamžité zvýšení produkce ještě Saudská Arábie, Irák, Rusko, Spojené Arabské Emiráty či Kuvajt. Nicméně dle poradenské společnosti Platts Analytics by se aktuálně volná celosvětová těžební kapacita měla na konci roku 2021 pohybovat na úrovni 2,5 mbd, což odpovídá 2,5 % globální spotřeby ropy. A to není moc. Jenom přechod tepláren od drahého zemního plynu k topnému oleji by mohl vyvolat inkrementální poptávku po ropě na úrovni 2 mbd. Svět tak bude doufat v mírnou zimu na severní polokouli. Pokud by totiž udeřily tuhé mrazy, tak zejména Evropa bude mít veliké problémy. Na tomto grafu jsou zásoby plynu v Německu ke konci září.

 

ceny energií a zásoby plynu v Německu

 

V celém energetickém sektoru lze očekávat pokračující zvýšenou volatilitu cen. Akcie energetických společností či energetické komodity lze obchodovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

14.10.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA LYNX BROKER