Finlord Sněmovna financí

Akcie: srovnání výrobců hraček Mattel a Hasbro

12.10.2021

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Mattel Barbie Eva Mahdalová Finlord

Americké nadnárodní konglomeráty Mattel a Hasbro nemusíme představovat, neboť snad každý zná jejich ikonické hračky Barbie, My Little Pony atd.. Společně mají tyto dvě společnosti tržní kapitalizaci 18,4 miliardy USD. U Hasbro v posledních 20 letech nastal nárůst tržeb. Naopak tržby Mattel klesaly a až v koroně společnost zaznamenala comeback panenek Barbie a prodala jich nejvíce za 6 let. Podívejte se, jak se společnostem daří a jaká je jejich zisková výnosnost.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Srovnání tržeb: Mattel roste výrazně pomaleji

 

Následující obrázek ukazuje vývoj tržeb společností Mattel a Hasbro. V posledních 20 letech nastal nárůst tržeb zejména u společnosti Hasbro. Naopak společnosti Mattel od roku 2013 tržby klesaly. Dá se říct, že společnosti Mattel za 20 let tržby nikam nešly a setrvaly na stejné úrovni. Pokles tržeb společnosti Mattel byl zapříčiněn klesajícím zájmem o panenky Barbie a předškolní hračky Fisher-Price. Zároveň Walt Disney převedla licenci k postavičkám Disney na Hasbro. Pokud ještě jde o Mattel, tak tržby z prodeje panenek Barbie dosáhly celosvětově v roce 2020 1,35 miliardy USD, což je nejvíce za 6 let.

 
Rozhodně období lockdownů pomohlo hračkářským gigantům, neboť dospělí nakupovali hračky nejenom pro své děti, ale i pro sebe (skládačky).

 

 

Mattel tržby Eva Mahdalová Finlord

 

 

Tempo růstu tržeb (průměr za posledních 5 let) ukazuje následující obrázek. U společnosti Hasbro byl nárůst na úrovni 5 % p.a., přičemž od roku 2013 nastalo zrychlování. U společnosti Mattel bylo průměrné tempo poklesu v posledních 5 letech – 1,7 %.

 

 

Hasbro tržby Eva Mahdalová Finlord

 

 

Hasbro generuje vyšší free cash flow než Mattel

 

 

Free cash flow ukazuje volný peněžní tok a vypočte se jako provozní peněžní tok + placené úroky – daňový náklad z placených úroků – capex. Provozní cash flow vzniká, když jsou peníze po prodeji připsány na účet společnosti. Capex jsou kapitálové výdaje na další rozvoj společnosti.
Hasbro je schopna generovat ročně FCF na úrovni 1,2 miliardy USD a Mattel generuje 374 milionů USD ročně.

 

 

Free cash flow volný peněžní tok

 

 

Následující obrázek ukazuje provozní peněžní tok. U Hasbro bylo provozní cash flow nejvyšší za 20 let. U Mattel roste provozní cash flow až od roku 2019.

 

 

provozní cash flow Mattel Eva Mahdalová Finlord

 

 

Obrázek níže ukazuje čistý zisk. Za posledních 20 let společnosti Hasbro čistý zisk stagnuje a společnost Mattel se až v roce 2020 přehoupla do zisku. Stagnace zisku není atraktivní oproti jiným společnostem, jejichž akcie jsou obchodované na burzách. V tomto kontextu se podívejme níže na ohodnocení.

 

 

čistý zisk Mattel Eva Mahdalová Finlord

 

 

Ohodnocení: Hasbro má vyšší P/E poměr

 

 

Pokud se podíváme na ohodnocení společností dle P/E indikátoru podle zisku v posledních 12 měsících, tak relativně levněji je ohodnocena společnost Mattel. Naopak relativně dražší je Hasbro.

 

Při zkoumání ohodnocení společností musíme myslet na tempo růstu dané firmy. P/E na úrovni 15 u firmy, které rychle klesají tržby a zisk, je velmi vysoké. Naopak P/E na úrovni 30 u rychle rostoucí společnosti může indikovat levné ohodnocení.

 

U Mattel je P/E 20 čili při stagnaci zisku je zisková výnosnost na úrovni 5 % p.a. (1/20). U Hasbro je pak zisková výnosnost na úrovni 3 % p.a.. Jak jsme si ukázali výše, tak u Hasbro stagnují zisky 20 let, takže při relativně vyšším ohodnocení se nejedná úplně o atraktivní společnost.

 

 

PE poměr a zisková výnosnost Eva Mahdalová Finlord

 

 

Trh s hračkami neporoste závratným tempem

 

Data Allied Market Research ukazují, že globální velikost trhu s hračkami byla v roce 2019 na úrovni 92,2 miliardy USD a očekává se, že do roku 2027 dosáhne velikost trhu 103,8 miliardy USD. V letech 2021 až 2027 by mělo být roční tempo růstu na úrovni 2,5 %. Segment sportovních a venkovních hraček v roce 2019 vedl z hlediska podílu na trhu hraček. Očekává se, že si v prognózovaném období udrží tento segment svoji dominanci.

 

Na trhu s hračkami by tedy do roku 2027 nemělo dojít k převratnému růstu. Ani u společností Mattel a Hasbro nelze očekávat rozsáhlý růst tržeb a zisků. Ohodnocení obou firem není nízké. Na akciovém trhu lze najít řadu jiných společností s podobným ohodnocením, ale výrazně vyšším odhadem růstu zisků.

 

Ve fondech SLAVIC FUND SICAV a Slavic Capital se pravidelně sleduje řada indikátorů různých segmentů a sektorů akciových trhů. Portfolio fondů je po analýze vytvořené tak, aby obsahovalo atraktivně ohodnocené investiční příležitosti s dostatečně vysokým bezpečnostním polštářem.

 

Investoři mohou také nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

12.10.2021

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?