Finlord Sněmovna financí

Rozvíjející se trhy jsou klíčové pro další růst

2.9.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Rozvíjející se trhy rozmach

Rozvíjející se trhy rychle bohatnou a jejich dopad na globální ekonomiku je stále silnější. Zejména nadnárodní společnosti zaměřené na produkci spotřebního zboží se už řadu let snaží proniknout na trh v Číně, Indii, Indonésii či Brazílii. Očekávané zisky jsou tak obrovské, že je nelze ignorovat.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Rozvíjející se trhy: v roce 2050 budou významnější než rozvinuté trhy

 

Dle odhadu Credit Suisse se do roku 2050 podíl vybraných rozvíjejících se zemí (Brazílie, Čína, Indie, Indonésie, Mexiko, Rusko, Thajsko a Turecko) na celosvětové spotřebě zvedne na 37 %, což by měla být stejná hodnota jako u G6 zemí (Francie Německo, Itálie, Japonsko, Velká Británie, USA). Teď je podíl z pohledu uvedených rozvíjejících se zemí 23 % vs 47 %.

 

rozvíjející se trhy podíl na spotřebě

 

Důvodů je několik. Demografický vývoj je u rozvíjejících se zemí příznivější. Následující obrázek ukazuje změnu velikosti populace v rozvinutých zemích a rozvíjejících se zemích. Vyspělé země budou z hlediska demografie spoléhat jenom na imigraci. Přirozená porodnost je v nich už teď nižší než úmrtnost a zlepšení nelze očekávat.

 

rozvíjející se trhy populační růst

 

Dalším faktorem růstu významu rozvíjejících se zemí je jejich rychlé bohatnutí. Následující obrázek ukazuje změnu hrubého příjmu v období 2000 až 2020 a prognózu na roky 2020 až 2040. Je patrné, že nárůst příjmů bude v rozvíjejících se zemích daleko vyšší než v USA či západní Evropě.

 

rozvíjející se trhy hrubý příjem změna

 

Rozvíjející se země: co spotřebitelé chtějí?

 

Co chtějí kupovat domácnosti v Číně, Indii či Brazílii? Spotřebitelé v rozvíjejících se zemích už dávno nekupují jenom nutné zboží a služby (v grafu: necessities, kupříkladu jídlo a oděv), ale stále více si dopřávají zboží, které nutně nepotřebují (discretionary, kupříkladu rekreace, prémiové produkty). V roce 2040 by už měli za diskreční položky utrácet tolik co za nutné položky. To je stav, ve kterém se nacházely současné rozvinuté země v 80. a 90. letech minulého století. Samozřejmě, v G6 zemích podíl útraty za nutné položky stále konstantně klesá.

 

rozvíjející se trhy spotřeba zboží

 

V rozvinutých zemích jde velká část spotřeby na bydlení, transport, zdravotní péči či rekreaci. Globálně nejsou mezi spotřebiteli až takové rozdíly a pokud jsou, tak je nadnárodní společnosti velmi rychle smažou cílenou reklamou. Proto lze očekávat, že spotřeba v těchto položkách bude nadprůměrně růst i v rozvíjejících se státech.

 

rozvíjející se trhy spotřeba

 

Uvedené trendy analyzují všechny nadnárodní firmy, jako jsou třeba Nike, Starbucks, LVMH, Volkswagen a řada dalších. Všechny se šíleně snaží, aby si odkously co nejvyšší kus ze spotřebního trhu v Číně, Indii, Brazílii, či Turecku. I když mají s touto expanzí vysoké náklady (a ziskovější jsou pro ně domácí trhy v Severní Americe či západní Evropě), tak velmi dobře ví, že po etablování na trhu začnou generovat velmi vysoké zisky.

 

Z hlediska oslovení zákazníků si musí společnosti pohlídat, aby byly velmi silné v online prostoru. Zákazníci na rozvíjejících se trzích jsou mladší a více využívají online služby než lidé v rozvinutých státech. S tímto bude souviset i další obrovský rozmach e-commerce, logistických služeb, online finančních služeb či SAAS.

 

Investoři ve fondech Slavic Capital a SLAVIC FUND SICAV mají k dispozici více informaci o námi sledovaných stěžejných ekonomických trendech a investičních příležitostech.

 

Do akcií firem a ETF lze investovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou zajímavé služby roboadvisory Portu a Portu pro děti (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Portu pro děti funguje jako „standardní“ Portu se sníženým správcovským poplatkem 0,25 % ročně.

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

2.9.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK INVESTUJE FOND SLAVIC FUND SICAV?