Finlord Sněmovna financí

Světové indexy a jejich ohodnocení podle forward P/E

13.7.2021

10 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
světové indexy a ohodonocení podle PE poměru

Jak se vyvíjí ohodnocení světových akciových indexů podle forward P/E poměru? Podívejte se, které regiony či země jsou relativně levně ohodnoceny a které naopak draze.

 

Forward P/E je P/E poměr dle očekávaných zisků. Forward P/E poměřuje aktuální cenu akcie s očekávaným ziskem na akcii na nejbližší 4 čtvrtletí. Forward P/E ilustruje tedy odhad.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Emerging Markets má forward P/E na úrovni 13,8, což je relativně nízká hodnota a je to dáno právě tím, že čínské akcie se v poslední době výrazně propadly.

 

Pokud se podíváme na 10 společností, které mají největší váhu na indexu MSCI Emerging Markets Index, tak jenom tři nejvýznamnější čínské společnosti v indexu (Tencent, Alibaba, Meituan) mají přes 12 %. Alibaba od vrcholu poklesla o 30 % a s 5 % váhou na indexu má dopad na celý index na úrovni 1,5procentního bodu. Tencent poklesl také o 30 %, tedy obě společnosti strhly 3procentní body z výkonnosti indexu.

 

MSCI Emerging Markets Index

 

 

Relativně levně ohodnocené je Spojené království (UK), které má forward P/E na úrovni 12,6. Také Japonsko je relativně levně ohodnocené, jelikož má forward P/E na úrovni 15,9. Země Evropské měnové unie (EMU) mají forward P/E na úrovni 16,9 a USA mají pak forward P/E na úrovni 21,9. V EAFE indexu jsou zahrnuty společnosti se střední a velkou tržní kapitalizací z 21 rozvinutých zemích v Evropě, Austrálii a Středního východu (nezahrnuje společnosti z USA a Kanady). Forward P/E EAFE je na úrovni 16,3. Globální akciový index má pak forward P/E na úrovni 18,7.

 

 

Světové indexy forward PE

 

 

Zaměříme-li se blíže na rozvíjející trhy, tak Asie má forward P/E na úrovni 15,5. Latinská Amerika má forward P/E na úrovni 9 a východní Evropa má pak forward P/E na úrovni 7,7. Z grafu je pak patrné, že východní Evropa je dlouhodobě velmi nízce ohodnocená. A není se čemu divit, když na indexu tvoří největší váhu 9 společností z Ruska a jedna společnost z Maďarska. Jedná se o politicky nestabilní autoritářské země a investoři mají obavy z vývoje situace v zemi.

 

 

rozvíjející se trhy akcie

forward PE poměr

 

 

Díky vysoké váze ruských společností na indexu východní Evropy má Rusko podobný vývoj forward P/E. Rusko má dlouhodobě relativně nízké ohodnocení, které se nyní nachází na úrovni 6,6. Brazílie má pak má forward P/E na úrovni 9,2. Pokud se podíváme na brazilské ETF s tickerem EWZ, tak jeho cena jde dlouhodobě dolů. Brazílie také patří k politicky nestabilním zemím, což je obecně problém Latinské Ameriky. Pandemie obzvláště tvrdě zasáhla Brazílii a její ekonomika tím utrpěla, když se v minulém roce snížila ekonomická aktivita o více než 4 %. A to navzdory obrovským fiskálním stimulům, které zahrnovaly hotovostní platby Brazilcům na úrovni přibližně 8 % HDP.

 

 

brazilské ETF EWZ

 

 

 

Mexiko má forward P/E na úrovni 14,5 a Argentina je pak relativně draze ohodnocena, jelikož její forward P/E je na úrovni 25.
V rámci Asie je pak dlouhodobě relativně levně ohodnocené Turecko, které má nyní forward P/E na úrovni 5,2. Korea má forward P/E na úrovni 11,6, Indonésie 14,3, Taiwan 15,9 a relativně draze je ohodnocená Indie, která má forward P/E na úrovni 22,1.

 

 

investice do rozvíjejících se zemí Eva Mahdalová Finlord

 

 

Některé trhy a regiony vypadají z pohledu forward P/E poměru zajímavě. Nicméně u výrazně levného ohodnocení je potřeba hledat kauzalitu. Většinou investování na rozvíjejících se trzích přináší celou řadu rizik. Kupříkladu se podívejme na nedávné aktivity komunistické Čína. Čína zavedla regulaci čínských společností, které chtějí udělat IPO v zahraničí. Nově musí společnosti s více než 1 milionem uživatelů projít kontrolou kyberbezpečnosti, pokud zvažují IPO v zahraničí. Toto nařízení prakticky zamezí zahraniční emise akcií řady čínských firem. A je dokonce možné, že některé firmy stáhnout své akcie z burz v zahraničí a s těmito akciemi se bude obchodovat jenom v Číně či Hong Kongu. Je zcela zřejmé, že vláda bude v přísné regulaci pokračovat.
Rozhodně je v případě indexů potažmo ETF zaměřených na regiony dobré začít od jednotlivých zemí a jejich politického prostředí, vývoje ekonomiky a v neposlední řadě je dobré se podívat, jak moc je dané ETF koncentrované.

 

Při řízení fondu – SLAVIC FUND SICAV a Slavic Capital se sleduje řada ohodonocovacích parametrů a zároveň se zajišťuje portfolio proti poklesům. V měsíčních komentářích a dokumentech k fondům naleznou investoři více informací o nakoupených aktivech.

 

Do burzovních aktiv lze investovat přes obchodníky s cenými papíry. Mezi mimoburzovní aktiva můžeme zařadit kupříkladu P2P a P2B portály. Kvůli diverzifikaci investičních účtů je vhodné mít více brokerů. Investiční portfolio si můžete tvořit kupříkladu u Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 


Jméno a příjmení

Email

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

Pro investory jsme připravili i rozbor tvorby portfolia z ETF, kde jsou popsané všechny postupy a nástroje pro vytvoření robustního finančního zázemí. Zároveň je ve školení rozbor daňové optimalizace, která dokáže ušetřit nemalé prostředky. Školení je postavené na reálných výpočtech a příkladech.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

13.7.2021

10 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?