Inflace a zhodnocení aktiv
27.7.2021
4 min.
Inflace stoupla letos ve vyspělých zemích na relativně vysoké úrovně. Centrální banky uvádí, že vyšší inflace je jenom přechodný jev, pomocí kterého chtějí rozproudit ekonomický život. Která aktiva měla historicky v inflaci nejvyšší výnosy? A která jsou naopak stabilní bez ohledu na vývoj spotřebitelských cen v ekonomice?
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Vysoká inflace přála energetickým společnostem a REIT
Následující dva grafy od Dimensional Fund Advisors ukazují, ve kterých letech byla inflace v USA nad mediánem a ve kterých pod mediánem. První graf ukazuje 94 let od 1927 do 2020 (inflační medián byl 2,68 %). Druhý graf ukazuje 30 let o 1991 do 2020 (inflační medián byl 2,33 %).
Na to navazuje následující tabulka nominálních a reálných výnosů jednotlivých aktiv a akciových sektorů v USA podle inflačního prostředí v posledních 94 letech. V období nižší inflace rostly spotřebitelské ceny v USA v průměru o 0,47 %. V období vyšší inflace v průměru o 5,49 %.
Akciím se relativně lépe dařilo v období nižší inflace. Mezi jednotlivými sektory byly značné rozdíly. V období nízké inflace se nevíce dařilo sektoru zboží dlouhodobé spotřeby. Naopak výkonnost energetických společností byla slabší. V období vysoké inflace se pak více dařilo právě energetickým společnostem. Výnosy byly bez ohledu na inflační režim stabilní v případě podniků veřejných služeb a u finančních společností.
Výnosy aktiv v posledních 30 letech jsou v následující tabulce. Průměrná inflace v období nízkého růstu cen byla 1,52 %. Průměrná inflace při vysokém růstu pak byla 2,98 %. V rámci akciových sektorů byl podobný vývoj jako při srovnání za 94 let. Do tabulky byl přidán i index REIT. Nemovitostním fondům se v inflaci dařilo mnohem více než při pomalém růstu cen v ekonomice USA. Také se v inflaci dařilo komoditám, nicméně u nich nastal v období nízké inflace prudký pokles cen.
Spojené státy se letos nachází v období vysoké inflace a stoupají ceny akcií i nemovitostních fondů. Otázkou je, jak se bude inflace vyvíjet v následujících letech. Snížení inflačních tlaků by mohlo vyvolat změnu v relativní výkonnosti různých akciových sektorů. K tomu musíme myslet na to, že ohodnocení akcií i nemovitostí je v USA a dalších vyspělých zemích na velmi vysoké úrovni. Případná korekce cen by postihla všechny sektory.
Akcie firem mohou investoři nakupovat u brokerů. K dispozici jsou i sektorová ETF. Kvůli diverzifikaci investičních účtů je vhodné mít více brokerů. Investiční portfolio si můžete tvořit kupříkladu u Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).
Pro investory jsme připravili i rozbor tvorby portfolia z ETF, kde jsou popsané všechny postupy a nástroje pro vytvoření robustního finančního zázemí. Zároveň je ve školení rozbor daňové optimalizace, která dokáže ušetřit nemalé prostředky. Rozbor je postaven na reálných výpočtech a příkladech.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
27.7.2021
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář