Dluhopisy mají extrémně nízké výnosnosti
11.6.2021
6 min.
Korporátní dluhopisy zaznamenaly v posledních měsících prudký nárůst poptávky, což zatlačilo požadované výnosnosti dolů. Nejvýrazněji se to projevilo u dluhopisů se spekulativním ratingem. U ratingu CCC už propadly požadované výnosnosti na rekordně nízkou úroveň 6,4 % p.a.. Co se může stát v případě hospodářského zpomalení?
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Požadované výnosnosti dluhopisů jsou extrémně nízké
Následující obrázek ukazuje požadované výnosnosti dluhopisů se spekulativním ratingem CCC ve Spojených státech. Před rokem byly požadované výnosnsoti dvouciferné, teď jsou na úrovni 6,4 % p.a..
Ceny šly pochopitelně nahoru, což můžeme vidět i na cenách ETF, které do dluhopisů se spekulativním ratingem investuji, viz třeba toto ETF od iShares (dividendová výnosnost fondu je 4,85 %).
CCC dluhopisové emise jsou velmi drahé nejenom v USA, ale i v Evropě. Následující obrázek ukazuje úrokový spread mezi dluhopisy s ratingem B a dluhopisy s ratingem CCC. Rozdíl 200 bazických bodů je výrazně pod dlouhodobým průměrem kolem 450 bazických bodů.
Investoři očekávají ekonomický rozmach a nízkou míru nesplácení
Dluhopisy se spekulativním ratingem, a to zejména céčkové emise, mají velmi vysokou korelaci s cenami akcií a hospodářským rozmachem. To je rozdíl oproti vládním dluhopisům, které naopak více reagují na inflaci a úroveň hlavních úrokových sazeb. Proto můžeme letos sledovat, jak ceny vládních dluhopisů klesají kvůli obavám z inflace, ale ceny korporátních spekulativních dluhopisů rostou.
Minulý rok jsme se v analýze věnovali dlouhodobým výnosům dluhopisů se spekulativním ratingem v této analýze. Připomeneme si alespoň tabulku dlouhodobé míry nesplácení. Na pětiletém horizontu je u CCC ratingu míra nesplácení 46 %. Tato míra nesplácení je v současnosti kompenzovaná jenom výnosností 6,4 % p.a., tedy za 5 let něco málo přes 30 %. Jak počítáme, tak počítáme, tak dle historických údajů je i po započtení výtěžnosti z bankrotů očekávaná výnosnost tohoto segmentu dluhopisů nejvýše nulová. Samozřejmě míra nesplácení může být mnohem nižší oproti historii, což by pak takto nízké požadované výnosnosti omluvilo.
Velikost trhu spekulativních dluhopisů už v USA překonala úroveň 1,5 bilionu dolarů. Přičemž počátkem roku 2020 byla velikost kolem 1,2 bilionu dolarů. Kdo dluhopisy se spekulativním ratingem nakupuje? Především institucionální investoři s dlouhodobým horizontem, jako jsou penzijní fondy či investiční fondy zaměřené na toto aktivum. Vládní dluhopisy ani dluhopisy s investičním ratingem v současnosti nenabízí dostatečně vysoké výnosy (u řady bezpečných emisí jsou pořád záporné výnosnosti). Po započtení inflace je investice do těchto konzervativních dluhopisů vyloženě prodělečná.
Samozřejmě, všichni investoři si uvědomují obrovská rizika zejména u emisí s velmi nízkým ratingem, ale na druhé straně volné peníze musí někam umístit. A i když jsou nabízené výnosnosti nízké, tak spoléhají na záchranná opatření vlád a centrálních bank v případě, že se hospodářský rozmach zpomalí.
Se zájmem sledujeme ještě jeden trend. Objem sekuritizace a nových strukturovaných dluhopisových emisí ve světě už opět prudce roste. Letos by objem nových emisí měl dosáhnout 1,2 bilionu USD. V roce 2015 byl objem 700 miliard USD. Obrovský nárůst zaznamenává především Čína. Ve srovnání s roky 2005 až 2007 není celosvětová situace ani zdaleka tak spekulativní, ale už postupně můžeme sledovat opětovné roztáčení mánie. Pokud centrální banky brzy nezasáhnout a nezačnou zvedat úrokové sazby, tak se můžeme opět dočkat masivního „přebalování“ spekulativních emisí do emisí s investičním ratingem. Pokud se chcete o tricích investičních bank dozvědět více, tak si přečtěte knihu Michaela Lewis The Big Short. Podívat se na stejnojmenný film nestačí, jelikož v něm nejsou zmíněné některé důležité výpočty.
Akcie i ETF lze nakupovat u brokerů. V analýzách jsme se věnovali Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
11.6.2021
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Pracovní příležitosti v sousedních zemích České republiky: Kde se vyplatí pracovat
Prozkoumejte pracovní příležitosti v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku. Najděte si ideální ...
Více informací23.10.2024
3 min.
Jak na pasivní příjem z kryptoměn v roce 2024?
Pasivní příjem inspiruje mnoho lidí, a to nejenom investorů do kryptoměn. Systém pasivního příjmu si ...
Více informací21.6.2024
5 min.
Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů
Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u ...
Více informací13.6.2024
3 min.
Napsat komentář