Finlord Sněmovna financí

INVESTIČNÍ AKTUALIZACE: PŘEHLED P2P SÍTÍ

4.5.2017

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
1705 přehled P2P část1

Naposledy jsme dělali přehled P2P platforem, na kterých dlouhodobě investujeme, koncem loňského roku. Jelikož se svět P2P rychle mění, tak jsme připravili aktualizaci. Zaměřili jsme se na nejpodstatnější charakteristiky, abychom investorům pomohli při výběru. U jednotlivých charakteristik vycházíme nejenom z údajů poskytnutých provozovatelem platformy, ale také z našich investičních zkušeností. Subjektivní jsou zejména bodová hodnocení (Investiční příležitosti…až Podpora platformy…), proto mohou mít investoři v reálu trochu jiné zkušenosti než my. Pod tabulkovým přehledem jsou i nové informace k některým konkrétním platformám pro dokreslení současného stavu.

 

Pokud budete mít požadavky na další specifikace, tak napište dolů do komentářů pod článkem. A nezapomeňte se přihlásit do našeho newsletteru, kde máme pro čtenáře další informace.

 

Tabulka je pro přehlednost rozdělená na dvě části. V bodovém hodnocení je 5 nejvíce, 0 nejméně.

1705 přehled P2P část1

 

2. část:

1705 přehled P2P část 2

 

Na Lendy (Saving Stream) se výrazně zlepšila nabídka úvěrů pro investování. Zároveň ale prudce stoupla míra nesplácení půjček. O tomto problému už informuje řada investorů, kupříkladu tady. Zdá se, že trh nemovitostí ve Velké Británii se lehce zhoršuje, což potvrzuje i výhled MoneyThing pro tento rok. Tato P2P platforma zvedla odhad míry bankrotů na 6 % z loňských 4 % a předloňských 3 %. Samozřejmě, 6 % míra bankrotů neznamená, že o 6 % investoři v průměru přijdou. Úvěry na britských platformách jsou zajištěny nemovitým majetkem s LTV maximálně 70 až 80 %. Reálná míra defaultu tak po ziscích z prodeje zastaveného majetku může být přibližně kolem 1 % až 2 %.

 

Z tabulky je patrné, že buyback model Mintosu a Twina se stal velmi úspěšný. To chce využít mnoho dalších platforem, které v Pobaltí vznikají jako houby po dešti. Postupně je budeme analyzovat. Nicméně už teď je nutné upozornit, že finanční situace nových platforem je docela slabá. Pro konzervativní P2P investory je lepší držet se zejména Mintosu a Twina, které se už dostávají do stabilní fáze podnikání.

 

Taktéž je dobré vyzvednout českou platformu InvestAukce, kde jsou sice úrokové výnosy nižší, ale kreditní kvalita investic a platformy je skutečně ukázková. Téměř 600 mil. Kč profinancovaných platformou dokládá, že zakladatelé rozběhli skutečně užitečnou službu.

 

K mnohým platformám jsme napsali i delší analýzy, které pak značně doplňují uvedený přehled P2P.

 

Mintos analýza:

https://finlord.cz/2016/08/platforma-mintos-dalsi-nebankovky/

 

Twino:

https://finlord.cz/2016/06/twino-jeji-kreditni-riziko/

 

Viventor:

https://finlord.cz/2016/09/platforma-viventor-lichva-vzkveta/

 

InvestAukce:

https://finlord.cz/2016/07/platforma-investaukce-je-vyborna/

 

FundingSecure:

https://finlord.cz/2016/11/p2p-fundingsecure-diverzifikujeme/

 

EstateGuru:

https://finlord.cz/2016/11/p2p-estateguru-nabizi-uvery-zajistene-nemovitostmi/

 

Moneything:

https://finlord.cz/2017/02/p2p-moneything-casto-vyprodano/

 

SavingStream:

https://finlord.cz/2017/01/p2p-savingstream-zapasi-s-nizkou-nabidkou/

 

Lenndy:

https://finlord.cz/2017/04/p2p-lenndy-hvezda-ci-p2p-smeti/

 

LinkedFinance:

https://finlord.cz/2017/04/p2b-linked-finance-pujcite-irum/

 

4.5.2017

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Martin napsal:

    U Fundliftu je min. castka 5 000 kc a ne 500 🙂

    admin napsal:

    Dobrý den, děkujeme za postřeh, teď už je minimální investice na Fundliftu skutečně 5000 Kč, ale v minulosti bylo minimum 500 Kč. V další aktualizaci přehledu P2P paltforem, která by se už docela hodila, to opravíme :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?