Finlord Sněmovna financí

P2P ESTATEGURU NABÍZÍ ÚVĚRY ZAJIŠTĚNÉ NEMOVITOSTMI

7.11.2016

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
EstateGuru

P2P EstateGuru je online platforma z Estonska. Pomocí této platformy lze investovat do krátkodobých až střednědobých překlenovacích úvěrů zajištěných nemovitostmi. Jaké jsou specifika, výhody a nevýhody platformy?

 

Update 24/1/2018: platforma spustila speciální akci, v rámci které zvýšila bonus pro nové investory z 0,5 % na 1 % z objemu vkladu. Tato marketingová akce bude v platnosti, dokud nebude na platformě 11 000 investorů.  Dle dosavadního tempa registrací by hranice mohla být pokořena do konce února 2018. Pro získání bonusu je nutné kliknout na referral odkaz ZDE, nebo při registraci použít promo kód EGU08287.

 

Na platformě EstateGuru žádají o půjčku na nemovitost či developerské projekty fyzické a právnické osoby z Estonska a Lotyšska, které nedostaly půjčku od banky. Od začátku existence platformy až doposud bylo přes ni zainvestováno 13,5 milionu EUR. Za poslední měsíc zainvestovali investoři 1,5 milionu EUR a platforma postupně dohání Bondoru (2,4 mil. EUR měsíčně).

EstateGuru

 

Celková hodnota nemovitostí, které byly zafinancovány, činila 28 milionů EUR. Na platformě EstateGuru bylo vystaveno celkem 84 projektů. Průměrná výše úvěru je 160 000 EUR a průměrná splatnost úvěrů je kolem 12 měsíců. Platforma se těší z velkého zájmu investorů. Dohromady je teď na platformě zaregistrováno 5 187 investorů z 34 různých zemí. Údaje EstateGuru ukazují, že historický zisk ze splacených úvěrů činí 10,55 %. Průměrný zisk investorů z živých i splacených úvěrů je 11,02 %.

 

Přihlaste se do našeho newsletteru a pravidelně budete dostávat informace o významných změnách na P2P platformách. Taktéž získáte tříměsíční seriál o zodpovědném investování s našimi postupy, myšlenkami a analýzami.

 

P2P EstateGuru se nám libí, ovšem má i svoje limity

 

Na P2P EstateGuru investujeme od července tohoto roku. V porovnání s ostatními P2P sítěmi je platforma EstateGuru velmi přehledná a jednoduchá. Troufáme si říct, že i pro lidi, co neumí moc dobře anglicky, je prostředí platformy snadné na ovládání.

P2P Platforma EstateGuru

 

Na hlavní straně platformy může investor najít úvěry, které se právě nabízí, ale také ty, které se nabízely. Subjekty často žádají o půjčku na rodinný dům, apartmán, pozemek či developerský projekt. Výhodou u nových developerských projektů je, že mají často vyšší úrok a nižší LTV. Nicméně podle našeho názoru jsou projekty na zelené louce rizikovější, jelikož se nemusí vůbec dostavit. Velmi pozitivní skutečností je, že prozatím na platformě nebyl zaznamenán žádný default. Ovšem na druhou stranu musíme konstatovat, že platforma má krátkou dvouletou historii.

 

U probíhajících aukcí si investor může rozkliknout více detailů o projektu pod tlačítkem View Details. Informace o úvěru jsou celkem rozsáhlé – v detailech lze nalézt informace o dlužníkovi, nemovitosti, výpis z katastru nemovitostí a finanční specifikace projektu.

 

Na P2P EstateGuru je možné investovat od částky 50 EUR. Investor žádné poplatky neplatí, náklady emise dluhu hradí dlužník. Investoři rovněž musí brát v úvahu měnové riziko. Při zakládání účtu jsme objevili malou technickou chybu. Při registraci uživatele platforma nepodporuje diakritiku. Jméno a adresu je tedy nutné vyplnit bez ní.

 

Na platformě v současnosti panuje velký přetlak investorů a také se zde vyskytuje málo nových úvěrů – přibližně 2 až 3 za týden. Nesmíme rovněž zapomenout ani na skutečnost, že na platformě chybí autoinvest funkce. Tento fakt vnímáme jako velké mínus P2P EstateGuru. Když vypustí nový úvěr na platformu, tak typicky do několika hodin je zainvestován. Investor tedy musí často kontrolovat svůj e-mail nebo platformu. Na P2P EstateGuru chybí také sekundární trh. Před splatností úvěrů se své investice nezbavíte.

 

Úvěry jsou zajištěny nemovitostmi. Nicméně je nutné počítat i s tím, že když bude v případě nesplácení nemovitost zpeněžena, tak to nemusí pokrýt celou půjčku. Tato situace může nastat zejména v období krize. Na P2P EstateGuru neexistuje buyback garance, jako to mají např. Mintos nebo Twino.

 

My jsme zatím na této P2P platformě investovali do dvou překlenovacích úvěrů s úrokem 10 %. Pravděpodobně pošleme na platformu další prostředky.

P2P EstateGuru

 

Úroky jsou placeny dle splátkového kalendáře. Většinou se splácí i s jistinou až na konci při splatnosti. Neexistuje zde anuita každý měsíc.

 

Investor se zde může setkat také s úvěry, které jsou rozděleny na dvě splátky. Jeden takový úvěr máme i my v portfoliu:

EstateGuru

 

Naše hodnocení P2P platformy EstateGuru

 

Všude ve světě pozorujeme nemovitostní boom a výjimku netvoří ani pobaltské země. Trh s nemovitostmi v Estonsku je stabilní. Index cen nemovitostí v Estonsku (dle Eurostatu) ukazuje meziroční nárůst cen nemovitostí o 1,8 %. Na tamním trhu s nemovitostmi panuje vysoká aktivita ze strany drobných investorů. Ti zejména nakupují nemovitosti a pak je zrekonstruují a následně je buď prodají anebo je naopak pronajímají. V Tallinnu se neustále zvyšuje poptávka po takovémto bydlení.

 

Naopak v Lotyšsku sledujeme vznikající bublinu. Index cen nemovitostí v Lotyšsku (dle Eurostatu) ukazuje meziroční nárůst cen nemovitostí o 10,3 %. Poptávka roste a nabídka nemovitostí není velká.

 

Ekonomikám se daří a v horizontu dvou let neočekáváme žádnou krizi.

 

P2P platforma EstateGuru se nám prozatím líbí, ač má svoje mouchy. Na platformě jsou úvěry většinou se splatností do jednoho roku a také nabízené výnosy jsou pro nás zatím zajímavé. Na P2P platformě EstateGuru budeme kvůli diverzifikaci portfolia nadále investovat.

7.11.2016

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Kristjan napsal:

  Thank you for the overview Finlord! Nice read definitely 😉

  Jan napsal:

  PromotionCode=EGU08287
  Jako vazne? Proc to v tom clanku aspon nezminite? Jake jsou z toho vyhody?

  admin napsal:

  Děkujeme za připomínku. Odměna 0,5 % z investovaného objemu pro doporučujícího, 0,5 % pro doporučeného. EstateGuru tedy zaplatí 1 %. Na našem hodnocení platformy tato malá odměna nic nemění. Nemusíte se obávat, získané prostředky použijeme na zkvalitnění webu Finlord. Tím pádem dobrovolně podpoříme zlepšování investičního prostředí v ČR. Naopak, 0,5 %, které zdarma získají čtenáři, s největší pravděpodobnosti použijí pro svůj vlastní prospěch.

  Vojtech napsal:

  Ano, to zřejmě použijí..ale jak psal Jan, bylo by dobré se o tom aspoň zmínit a napsat přesně ten důvod co jste zmínili až v komentáři výše. Nemám problém s tím Vás podpořit a uvést Váš referal je to poslední, ale menší informovanost by tady neuškodila.

  admin napsal:

  Dobrý den, OK, příště to do textu zmíníme, i když tuto možnost už možná ani nebudeme mít….u P2P sítí, které jsme ještě netestovali a plánujeme prozkoumat, už affiliate linky ani nejsou 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.