Finlord Sněmovna financí

P2P MONEYTHING: ČASTO VYPRODÁNO

1.2.2017

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
P2P Moneything objemy

P2P Moneything je další z britských úvěrových platforem. Investorům umožňuje podobně jako SavingStream anebo FundingSecure investovat do překlenovacích úvěrů zajištěných nemovitostmi anebo movitým majetkem (typicky auty). Nabízené výnosy jsou v rozmezí 10 až 12 %, což je srovnatelné s jinými platformami. Půjčky jsou poskytované jenom firemním dlužníkům, přičemž délka úvěrů se pohybuje od několika měsíců až po několik let. Hned na počátku musíme upozornit na jeden nepříjemný fakt: nabídka úvěrů na platformě je velmi nízká. Jaké jsou další nedostatky a výhody?

 

Za společností Moneything stojí Capital Mortgages Direct, která funguje už od roku 2004. Nicméně před rokem 2015 byly aktivity společnosti CMD minimální. Jedná se o menší rodinný podnik s několika zaměstnanci. Platforma se snaží prosazovat jednoduché podmínky pro dlužníky i pro investory. To znamená, že úroková sazba pro dlužníky je od 1,5 % měsíčně a naopak investoři získávají kolem 1 % měsíčně. Rozdíl 0,5 pb měsíčně jde provozovatelům platformy.

 

P2P Moneything přijímá investory z ČR

 

Založení účtu je pro zkušenější investory hračka a postup je stejně rychlý jako u SavingStreamu nebo FundingSecure: registrace, následné zaslání scanu pasu a bankovního výpisu. A pak ještě rychlý telefonát přes skype, aby pracovníci Moneything ověřili totožnost investora. Peníze je možné poslat přes TransferWise a neměl by být problém ani s jinými obdobnými službami (třeba RoklenFX). Podpora na platformě je komunikativní, takže ani začínající investoři nebudou mít problém. Pokud by nastal, tak stačí napsat nám do kontaktů, do komentářů pod článkem anebo na p2pforum, kde je hodně zkušených investorů.

 

Peníze investorů jsou na separátních účtech v Barclays Bank. Moneything nemůže peníze použít pro financování vlastního provozu. Platforma je autorizována a regulována Financial Conduct Authority (FCA). To sice nezajistí plné splacení úvěrů, ale tato regulace by alespoň měla snížit riziko defraudace prostředků investorů. P2P Moneything umožňuje investovat do úvěrů jenom v britských librách, přičemž minimální investice je 25 liber u nových úvěrů. U úvěrů na sekundárním trhu limit pro minimální investici neexistuje. Investor neplatí žádné poplatky.

 

Ach ty objemy. P2P Monything zoufale potřebuje více úvěrů

 

Od založení v lednu 2015 do konce třetího čtvrtletí loňského roku se dle údajů platformy profinancovaly přes ni úvěry v objemu téměř 30 milionu liber (kolem 900 mil. Kč). Prudký nárůst sledujeme zejména od konce roku 2015. V současnosti je měsíční objem kolem 5 milionů liber (150 mil. Kč), přičemž počet investorů pokořil v říjnu 2016 hranici 2000 investorů (momentálně už na platformě je kolem 2800 investorů).

 

P2P Moneything objemy

 

Obrovský zájem investorů způsobuje, že nové úvěry bývají zainvestovány v průběhu několika hodin (někdy to jsou jenom minuty). V důsledku vysoké poptávky tak řada nabízených úvěrů má na počátku maximální investiční limit ve výši několik tisíc liber). Tabulka s nabízenými půjčkami následně i několik dnů hlásí „0.00 available funding remaining“ a do ničeho nelze zainvestovat. Podle recenzí na fórech a stránce Trustpilot to už mnoho investorů nevydrželo. Nicméně pro menší investory, kteří mají čas kolem páté hodiny našeho času (tehdy se spouští nové úvěry), může být platforma stále zajímavá. Několik set až tisíc liber lze měsíčně celkem bez problémů umístit.

 

P2P Moneything nabídka

 

Na Monything se investuje do podnikatelských úvěrů

 

P2P Moneything by se spíše měla označit jako P2B – peer to business. Půjčit si mohou jenom podnikatelé, kteří dají do zástavy nemovitost anebo movitou věc, což jsou většinou auta, ale někdy se v zástavě objeví i obrazy.

 

Co se týče úvěrů zajištěných nemovitostmi, tak se jedná o typické překlenovací (mezzaninové) developerské úvěry, případě se jedná o firemní úvěry zajištěné nemovitostmi. Investor má k dispozici znalecký posudek k nemovitosti a další informace o úvěru. Objem dostupných údajů je podobný jako na známější platformě SavingStream. Nám rozhodně postačuje. Kdo pravidelně čte všechny informace na obou platformách, tak brzy získá dobrý přehled o ekonomické situaci ve Velké Británii. Informace o Brexitu a dalších „rizikách“ z mainstreamových médií jsou spíše pro srandu než pro seriózní ekonomickou analýzu. LTV (loan to value) je dle pravidel platformy vždy nižší než 70 %.

 

U úvěrů zajištěných auty je LTV typicky na úrovni 80 % z ceny vozů, kterou by bylo možné dosáhnout při okamžitém prodeji. Moneything tady spolupracuje s nebankovními úvěrovými institucemi, které půjčují lidem s horší kreditní historií. Ve Velké Británii má dle údajů platformy každá čtvrtá fyzická osoba horší kreditní historii, takže trh tzv. „subprime„ půjček je poměrně rozsáhlý. Na tomto místě je dobré upozornit na to, že v USA byla v roce 2007 spuštěna krize zejména díky subprime půjčkám. Investoři si musí uvědomit, že P2P půjčky (na všech platformách, které sledujeme) se poskytují zejména lidem s horší schopností splácet. Pokud přijde krize, tak se kvalita úvěrů, potažmo našich investic výrazně zhorší. Jako příjemné zpestření investiční rutiny se někdy do nabídky dostanou i úvěry zajištěné sportovními auty, jako byl úvěr ve výši 133 tisíc liber zajištěný žlutým Lamborghini Diablo.

 

P2P Moneything Lamborghini

 

Sekundární trh na P2P Moneything je. Autoinvest chybí

 

Investice lze snadno odprodat na sekundárním trhu. Jelikož je poptávka vysoká, tak prodej investice je záležitost několika minut. Na platformě není funkce Autoinvest. Nebo lépe řečeno je, ale jen taková hodně základní. Na záložce Pending Loans je výpis připravovaných úvěrů – nových i připravených na refinancování stávajících dluhů. Pokud investor má v nějakém úvěru peníze, tak může zaškrtnout políčko Renew a peníze se automaticky reinvestují do úvěru, kterým se refinancuje maturující dluh. Nicméně nemůže peníze reinvestovat do jiných připravovaných úvěrů.

 

Refinancování starých dluhů novým dluhem je poměrně běžné, což může být zejména u nemovitostí negativní signál, že dlužníkům se nedaří nemovitost prodat, případně levněji refinancovat v bance.

 

Závěrečné hodnocení P2P Moneything

 

Na Moneything nás baví jednoduchost, přičemž všechny důležité informace má investor k dispozici. Naopak nejvíce nás mrzí nedostatek investičních příležitostí. Poptávka investorů je tak vysoká, že by se snadno podařilo umístit i dvojnásobný objem nabízených úvěrů. Snad tento nedostatek provozovatelé platformy brzy odstraní bez toho, aby se zhoršila kvalita. Zatím nebyl na platformě ani jeden default. P2P Moneything padá ve srovnání se SavingStream a FundingSecure na třetí místo. Nicméně myslíme si, že jako další střípek do diverzifikovaného portfolia je tato platforma zajímavá.

1.2.2017

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

PRŮZKUM: JE NÁKUP AKCIÍ DOBRÝ NÁPAD ANEBO NE?