Finlord Sněmovna financí

P2P SAVINGSTREAM ZÁPASÍ S NÍZKOU NABÍDKOU

3.1.2017

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
savingstream

P2P SavingStream nabízí mezinárodním investorům možnost investovat do zajištěných překlenovacích (mezaninových) úvěrů ve Velké Británii. Tato platforma se velmi podobá britské P2P platformě FundingSecure. SavingStream zároveň může posloužit jako diverzifikační platforma k estonské P2P platformě  EstateGuru. Jaké jsou specifika SavingStreamu? A jaké má výhody a naopak nevýhody?

 

P2P platforma SavingStream funguje od 4. čtvrtletí 2013 a ke konci roku 2016 byly na ní profinancovány úvěry v objemu 242,3 milionu GBP. To je opravdu velký objem oproti podobně staré platformě FundingSecure s profinancovanými úvěry v objemu 87,5 mil. GBP. V současnosti je na platformě SavingStream registrováno 12 726 investorů.

P2P SavingStream

 

P2P SavingStream není pro velké investory

 

 

Na britské P2P platformě SavingStream investujeme půl roku. SavingStream je jedna z britských P2P platforem, na které smí investovat mezinárodní investoři.  Mezi takovéto výjimky patří ještě Moneything a FundingSecure. Peníze investorů SavingStreamu jsou drženy na separátních účtech v Barclays Bank. To znamená, že SavingStream  nemůže peníze použít na financování vlastního provozu. Přesně takhle to má i P2P platforma FundingSecure.

 

Na SavingStreamu žádají o půjčku na nemovitost či developerské projekty fyzické a právnické osoby, které v drtivé většině nedostaly půjčku od banky. Průměrná splatnost úvěrů je 6 měsíců, avšak někteří dlužníci mohou úvěr splatit i dříve. Řada úvěrů je nabízena za úrok 12 % p.a.. V porovnání s P2P platformou EstateGuru má SavingStream výhodu v kratší splatnosti úvěrů a vyšších úrokových sazbách.

 

LTV = Loan to Value a vyjadřuje poměr mezi výší úvěru a hodnotou zástavy, kterou se u úvěru ručí. LTV je většinou na SavingStreamu na úrovni 70 %, ale najdete zde i nižší LTV třeba i 20 %. Docela zajímavý trik je, že LTV dávají na úroveň hodnoty projektu a nikoliv na současnou hodnotu nemovitosti – to by pro investora byl problém v případě, že se projekt z nějakého důvodu nakonec nerealizuje. Nicméně, taková situace na platformě ještě nenastala.

 

Pokud jde o poplatkovou politiku SavingStreamu, tak investor neplatí žádné poplatky. Na této P2P platformě se investuje pouze v britských librách, takže investor by měl myslet také na měnové zajištění. Minimální investice do úvěru není stanovena, takže klidně lze investovat od 1 GBP.

 

SavingStream uvádí, že na platformě je 100 % úspěšnost splácení.  Pravdou je, že tato informace je trochu zavádějící, jelikož na platformě už v minulosti jeden default nastal a v současnosti (k 1. 1. 2017)  existuje další úvěr, který je v defaultu. SavingStream je nyní ve fázi, kdy jedná se subjektem a zvažují odprodej úvěru anebo prodej nemovitosti a následné pokrytí úvěrů.

SavingStream

 

My máme momentálně na SavingStreamu 18 z 30 úvěrů v prodlení. V porovnání s platformami, kde jsou nabízeny nezajištěné úvěry (Bondora, Benefi) je SavingStream stále v pohodě. To konec konců můžete vidět i v našem reportu za prosinec, kdy nám SavingStream vygeneroval zisk 1 %.

 

 

Ovládání platformy SavingStream je snadné

 

Platforma je na ovládání jednoduchá. Na úvodní straně investor ihned uvidí dvě menu. První menu nahoře se vztahuje k investorskému účtu:

P2P SavingStream

 

V druhém menu dole investor najde úvěry dostupné k investici, úvěry, které jsou už v oběhu, úvěry připravené k emisi, úvěry v defaultu, splacené úvěry, poslední aktualizace:

P2P platforma

 

Co se týče funkcionalit platformy, tak na platformě je i jednoduchý autoinvest, který se skrývá v položce Pipeline loans. Tam si investor může nastavit částku, která se zainvestuje do všech budoucích úvěrů. Nicméně minimum je 100 liber a nijak jinak nejde autoinvest nastavit (třeba filtrace podle LTV, typu nemovitosti, atd). Děkujeme Hobbitovi za doplnění informace o tom, že tento autoinvest může jít i do mínusu (více v komentářích pod článkem). SavingStream není v současnosti podle našeho názoru vhodný pro velmi velké investory, jelikož by měli problém s umístěním investičních prostředků do úvěrů. Holt, poptávka investorů je výrazně vyšší než nabídka nových investičních příležitostí.

 

Co na SavingStreamu také najdete, tak to je sekundární trh. Tady ovšem musíte být pozorní, jelikož na platformě neexistuje speciální chlívek nazvaný „Sekundární trh“.  Sekundární trh je namixovaný v jednom spolu s novými úvěry a rozlišíte je tak, že u nových úvěrů je ve sloupci DRAWNDOWN – NO a u sekundárních úvěrů je pod DRAWNDOWN – YES (viz. obrázek výše). Na sekundárním trhu se dají úvěry prodávat velmi snadno a rychle.

 

U každého úvěru si lze rozbalit podrobný detail. V takovém detailu najde oceňovací posudek, údaje o úvěru, stručný popis nemovitosti s google mapou, aktuální informace o krocích dlužníka, kontaktní formulář, přes který můžete položit dotaz k danému úvěru, omezeně je možné vidět aktivitu jiných investorů a v neposlední řadě uvidíte detail vlastní investice.

SavingStream

peer to peer

 

Závěrečné hodnocení P2P SavingStream

 

SavingStream nám zatím dobře slouží jako diverzifikační alternativa k estonské platformě EstateGuru. Parametry, které nabízí SavingStream hodnotíme pozitivně. Průměrná splatnost úvěrů je okolo 6 měsíců a nabízený úrok 12 % p.a.. Trápí nás nízká nabídka nových investičních příležitostí. Při srovnání s FundingSecure bychom teď mírně upřednostnili FS, a to právě v důsledku vyšší nabídky úvěrů. Na druhé straně SS má stále lepší nabídku než platforma Moneything, ke které také připravíme recenzi. Pro obezřetné investory, kteří upřednostňují dlouhodobou stabilitu, je SavingStream dle našeho názoru dobrou volbou.

 

Investoři by měli brát na vědomí měnové riziko, jelikož na platformě se investuje v GBP. Ceny nemovitostí ve Velké Británii vzrostly v roce 2016 zhruba o 6 %. V roce 2017 by měl růst cen nemovitostí ve VB zpomalit a to na přibližně 3 %. Nicméně růst cen nemovitostí by mohl být vyšší, pakliže bude pokračovat nedostatečná výstavba nemovitostí, která pak může vést k převýšení poptávky nad nabídkou. Obecně je důležité, aby investoři na P2P sítích neopomíjeli sledovat makroekonomické údaje, které tvoří nezbytnou součást při řízení rizika.

3.1.2017

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Lukáš napsal:

  Díky za podrobný článek. Jen doplním, že Auto Invest částečně nahrazuje možnost investice do Pipeline Loans. Nevýhodou je, že je třeba nějakou dobu čekat.

  J. napsal:

  Ad autoinvest: mají pipeline, kde se dá předem nastavit investice do chystané půjčky a ta se zrealizuje klidně i do mínusu= je možné mít stále zainvestované všechny prostředky. Takových úvěrů je několik do měsíce, tedy alokovat několik tisíc GBP měsíčně bez problémů. Toto je lepší, než běžný autoinvest.
  Úroky jsou připisovány každý měsíc, je tedy možné prodat půjčku dříve, likvidita je okamžitá.
  Za mě je SS velmi dobrá platforma.

  admin napsal:

  Dobrý den, děkujeme za doplnění. Ano, pipeline loans lehce nahrazují autoinvest. Když je ale nějaký úvěr splacen, tak se získané prostředky automaticky nezainvestují. Investor to pak musí opět naklikat sám. Moc práce to sice nezabera, ale někomu může soustavné naklikávání vadit. Jinak SS je určitě velmi dobrá platforma a její provozovatelé mají spoustu zkušeností.

  Milan Smarda napsal:

  Mě by třeba ještě zajímala informace jak vybírat peníze z SS, MoneyThing a jím podobným, nebo spíš jak nejlevněji dopravit GBP do CZK?

  admin napsal:

  SS a MT zasílají peníze přes Transferwise. TW je přijatelně drahé a umí konvertovat i do CZK. SS a MT podle IBAN kódu ví, že mají poslat koruny. Jen pozor na to, ať si v administrativě SS a MT nenastavíte nějaký svůj český eurový účet – ty totiž také začínají písmeny CZ. Zaměstnanci SS a MT by vám pak na eurový účet poslali koruny, což by vám banka směnila nějakým šíleným kurzem do eur.

  Hobbit napsal:

  To co říkáte není pravda. Pipeline loans je v podstatě autoinvest. Investuje to definovanou částku do VŠECH nových úvěrů. Takže si můžete nastavit, že se má investovat třeba 100 liber do každého nového úvěru. To je téměř TO SAMÉ co autoinvest. Samozřejmě že to zainvestuje i peníze ze splacených úvěrů. Popravdě to zainvestuje i peníze, které nemáte a pak to chce po vás doplnit prostředky nebo prodat část úvěrů. Není také pravda, že není vhodný pro větší objemy investic. Můžete si nastavit, aby se investovalo třeba 15.000 liber a výhoda platformy je, že jakmile se objeví další nové úvěry, můžete hodit část investice na sekundár, kde je možné ji odkupovat i po librách, takže takhle klidně rozdiverzifikujete 15.000 liber do desítek úvěrů, ač to na začátku bylo jen v jednom. Úvěry, které mají více jak 100 dní do splatnosti se na sekundáru neohřejí ani pár minut, takže jejich prodej fakt není problém. Jediné, co bych pipelinu vyčetl, že právě jde chladnokrevně i do mínusu a tak ho musíte zastavit, nebo přenastavit výši částky, když dosáhnete plného zainvestování. Při postupné diverzifikaci to tak nevadí, protože jen odprodáte část na sekundáru.

  admin napsal:

  Dobrý den, děkujeme za doplnění. Už jsme asi zhýčkaní pokročilým autoinvestem na Mintosu a Twinu :-). Možnost nastavit si investiční částku v Pipeline loans pro všechny budoucí úvěry je určitě velmi dobrá. Jen škoda, že minimum investice je pak 100 Liber na jeden úvěr a že je tam ten problém s možným přechodem do mínusu. To je docela hardcore a v konečném důsledku to způsobí, že investoři i tak musí platformu často kontrolovat navzdory nastavenému autoinvestu. Tuto informaci jsme doplnili i do článku.

  Hobbit napsal:

  Ano, jak jsem psal, tohle jsou určitá omezení, která nutí k dodatečným manuálním zásahům, ale jinak těch 100 liber díky téměř absolutní likviditě sekundáru a možnosti odporodeje libovolné části úvěru není žádné omezení, prostě pak ty koupené úvěry hodíte na sekundár a nastavíte si, aby se z nich 90 liber odprodalo – zmizí to do pár minut. Stejně tak, když vás to hodí do „mínusu“ naopak, než se k tomu dostanete vám dokonce tečou denní úroky a opět pokud nechcete doplňovat finance stačí hodit ty nevhodně nakoupené na sekundár a za chvíli není co řešit a jste zpátky na nule (plus úroky). A vypnete autoinvest.

  Hobbit napsal:

  Stejně tak by bylo fajn, zjistit si základní informace o defaultech. Už byly dva a opět není pravda, že by SS tvrdili opak. Je spousta článků, kde se k tomu přímo vyjadřují. Jeden velmi kvalitní je třeba tady: https://www.orcamoney.com/blog/saving-stream-default-2016-update U prvního defaultu získali všechny peníze zpět včetně úroků. U druhého je situace horší, místo původní valuace 2.4m mají nabídky jen kolem 1.2-1.5m, ale mají provision fund, který by mohl případný rozdíl zatáhnout. Každopádně se opět ukazuje jak je důležité diverzifikovat půjčky na P2P. Jinak prosinec byl mrtvější, což je u nemovitostních transakcí absolutně normální. Lidi chtěj mít klidný svátky a ne lítat kolem papírování, když úřady jsou navíc většinu času zavřené.

  admin napsal:

  Na svých stránkách v sekci FAQ SS tvrdí: „To date we have a 100% success rate with our repayments“. To je trochu zavádějící informace, která navozuje dojem, že default a nesplacení prostředků investora nemůže nastat. Samozřejmě SS má teď díky Provision Fund prostředky na pokrytí defaultu. Nicméně do budoucnosti se musíme připravit na to, že více úvěrů může mít problémy s platební morálkou.

  Hobbit napsal:

  To je ale úplná pravda. První default byl kompletně vyplacen (včetně úroků) a u toho druhého to také nevypadá zas tak zle. I kdyby teda nic nedali ze zajišťovacího fondu (tady ho ale s velkou pravděpodobností v případě nouze použijou), tak stále investoři dostanou cca 82% své investice (plus úroky, které dostali během trvání úvěru, to je skoro 90% investice zpátky. Srovnejte s různými Bondorami a Benefi, kde u defaultů dostanete procentíčka, když je hodně dobře. Proto mi ani ta informace teda nepřijde zavádějící a jak už jsem psal, o defaultech naopak komunikují velmi otevřeně a u každého dluhu máte výborný přehled o aktuální situaci a probíhajících jednáních/formá řešení, což je také celkem unikátní.
  Všiml jsem si, že jste už článek opravili, což kvituji a čtenáře komentářů jen upozorňuji, že jsem původně komentoval jiné znění článku. 😀

  Radim napsal:

  Rád bych se zeptal jaký má vliv růst cen nemovitostí hnaný poptávkou na investice v platformě, který popisujete v posledním odstavci článku.

  Hobbit napsal:

  Obecně je růst cen nemovitostí pro podobné platformy pozitivní, protože zvyšuje hodnotu podkladového zajištění a zejména umožňuje jeho bezproblémový prodej v případě, že by dlužník nedokázal splácet. Naopak pokles cen je velice nebezpečný, protože ocenění podkladového aktiva, je na základě předpokladu, že existuje „willing buyer“ koupěchtivý kupec a kollik by v takovém případě byla férová cena. Když ale ceny klesají, tak kupci zmizí a pokud je někdo ochoten podkladovou nemovitost koupit, tak často za neférovou cenu, která snadno může být i pod 70% ceny odhadní.

  admin napsal:

  Dobrý den, na SS je LTV maximálně 70 %, takže u hypotečních úvěrů je bezpečnostní polštář proti poklesu cen nemovitostí. Pokud ceny nemovitostí ve Velké Británii budou stoupat, tak to bude pro SS investory určitě dobré, protože dlužníci budou ochotnější splácet úvěry. Ani pokles cen nemovitostí o o 5-10 % by neměl být problém. Větší snížení cen nemovitostí o 10 % a více by ale mohlo způsobit růst míry nesplácení, což by se mohlo negativně projevit na výnosech pro klienty.

  milan napsal:

  Neplánujete po 2 letech udělat nějakou sumarizaci, kam se platforma posunula, co se povedlo, co se nepovedlo a jak si vašem investicím daří.

  Já jsem těžce zklamán a už na začátku roku 18 jsem prodal vše co se dalo…ale i tak po víc jak roce, to co bylo v defaultu předtím, tam stále je a situace se nemění.

  admin napsal:

  Hezký den, ano, určite se u všech P2P platforem dostaneme k sumarizaci. Ale v lednu to nejspíše nebude.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE