Finlord Sněmovna financí

TWINO A JEJÍ KREDITNÍ RIZIKO

28.6.2016

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Twino_logo

Brexit, neBrexit, investovat se musí. Zatím, co v posledních dnech se spekulovalo o různých dopadech vystoupení Velké Británie z EU, my jsme se podívali na další možnosti, jak diverzifikovat portfolia. Prozkoumali jsme kreditní riziko platformy Twino.  Twino je takový menší klon Mintosu. Z hlediska kvality se mu ale vyrovná a v některých aspektech je dokonce lepší. My máme kvůli diverzifikaci peníze na obou platformách. Výnosy jsou takřka totožné a pohybují se kolem 12 % p.a.. To můžete vidět i v našich pravidelných reportech po skončení měsíce. Nás ale více zajímá, jaké je riziko bankrotu Twina. Není platforma moc riskantní?

 

Twino je nastavena trochu jinak jako Mintos. Za portálem stojí společnost Finabay, která působí v Lotyšsku už od roku 2009. Je docela velká. Zaměstnává 336 lidí a zákazníkům už poskytla úvěry v objemu více než 240 milionů EUR. Projekt Twino spustila společnost v roce 2015, aby dokázala uvolnit svůj kapitál na rozpůjčení dalším subjektům. A byl to krok správným směrem. Zatím, co v roce 2014 půjčila 50 milionů EUR, tak letos by Finabay mohla klientům půjčit kolem 200 milionů EUR. Pohledávky Finabay jsou jediné úvěry na Twinu. Jiné nebankovky na platformě nenajdete.

 

Twino objem uveru

 

Pomocí platformy Twino poskytla od počátku letošního roku kolem 23 milionů EUR.

 

Finabay je v zisku, ale situace se zhoršuje

 

Všichni tušíme, že provoz nebankové úvěrové instituce je hodně zisková záležitost. I když se odečtou nedobytné úvěry, tak úroky, které se pohybují v rozmezí několika desítek procent, dokážou vygenerovat slušný příjem. Finabay vygenerovala loni tržby 28 mil. EUR a provozní zisk 9 mil. EUR. Letos by se tržby mohly zvýšit na téměř 40 mil. EUR a zisk pravděpodobně překoná 10 mil. EUR. Společnost počítá s výrazným nárůstem objemu nedobytných úvěrů. Rezerva na nedobytné úvěry by se měla zvednout z 28 % na 48 % hrubých tržeb. To ale nikoho nepřekvapí, protože u nebankových úvěrových společností si půjčují zejména domácnosti a firmy s horší platební morálkou.

 

1606Twino_tržby

 

Na konci minulého roka byl vlastní kapitál společnosti na úrovni 10 mil. EUR, což bylo 40 % z celkových pasiv. Tento indikátor je docela příznivý, nicméně v roce 2016 se předpokládá zhoršení poměru na 25 %. Postupný nárůst cizího kapitálu v rozvaze jsme viděli i u nebankovek spolupracujících s Mintosem.

 

1606Twino_zavazky

 

Holt, dluh v ekonomice roste. Pokud nepřijde recese, tak problémy nebudou. Výraznější hospodářské zpomalení ale může vyvolat mezi P2P společnostmi řadu bankrotů. Na tento možný scénář musíme být u Mintosu i Twina stále připraveni. Co to znamená? Sledujeme ekonomický vývoj pobaltských zemí i charakteristiky portfolií. Nárůst míry defaultů nebude skokový, ale spíše pozvolný a rozložený do několika měsíců. Pokud takovýto trend zaregistrujeme, tak na obou platformách vyprodáme portfolio a stáhneme peníze.

 

Twino má nevýhodu v tom, že nabízí jenom pohledávky jedné společnosti – Finabay. Na druhé straně velikost Finabay je pozitivním faktorem, který zvedá kredibilitu celé struktury.

 

Techniky, jak investujeme naše vlastní peníze, popisujeme ve výukových balíčcích. Už ZDARMA balíček obsahuje hodně užitečných informací.

28.6.2016

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE