Finlord Sněmovna financí

Producenti smartphonů: Xiaomi brzy předběhne Samsung

29.10.2021

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Prodeje telefonů Apple Samsung Xiaomi

Dynamika předních světových producentů smartphonů se z hlediska dodávek neustále mění. Ve 2. čtvrtletí 2021 se Xiaomi stalo druhou nejprodávanější značkou smartphonů na světě. Obraz z pohledu tržeb a provozního zisku však zůstal zachován.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Společnost Apple generuje největší tržby a provozní zisk v segmentu mobilních telefonů. Konkrétně společnost Apple měla ve 2. čtvrtletí 2021 na trhu s mobilními telefony podíl 75 % z hlediska provozního zisku a podíl 40 % z hlediska tržeb, přestože k celosvětovému prodeji mobilních telefonů přispěla relativně mírnými 13 %. Pokud jde o podíl na tržbách, tak vrchol u Applu nastal ve 4. čtvrtletí 2020, kdy společnost dosáhla ohromující 50 % podíl na tržbách a podíl na provozním zisku činil 86 %. Ve stejném období došlo k nárůstu v rámci podílu na dodávkách z 9 % na 17 %, což ilustruje úspěch první řady iPhone s podporou 5G.

 

Samsung, největší světový producent smartphonů z hlediska ročních dodávek, obvykle následuje Apple v tržbách a podílu na provozním zisku. Ovšem byly dva případy, kdy Samsung nedokázal vygenerovat druhý nejvyšší podíl na tržbách a to ve 4. čtvrtletí 2019 a 2. čtvrtletí 2020, kdy se Huawei dostal na druhé místo. Pokud jde o provozní zisk, tak Samsung je v posledních několika čtvrtletích soustavně na druhém místě. Na Huawei byly uvaleny americké sankce, což se negativně promítlo i na jeho výsledcích. Pád Huawei pomohl však jiným čínským producentům smartphonů, zejména Xiaomi, OPPO a Vivo, jenž ve 2. čtvrtletí 2021 generovali největší tržby po Applu a Samsungu.

 

Xiaomi si vedla velmi dobře, pokud jde o dodávky, nicméně provozní zisk byl slabší, což bylo dáno právě tím, že se Xiaomi soustředila především na prodej. Po dosažení prodejních cílů má pak společnost ambici zlepšit svoji ziskovost. Xiaomi letos poprvé od 1. pololetí 2019 vygenerovala kladný provozní zisk, když začala uvádět smartphony s vyšší průměrnou prodejní cenou.

 

Kromě snahy o zvýšení průměrné ceny svých modelů na svých stávajících trzích mají čínští producenti také ambici expandovat do nových regionů, zejména do Evropy. Xiaomi, OPPO a Vivo však budou muset zvýšit prodejní ceny, aby v dlouhodobém horizontu zlepšili své ziskové marže.

 

podíly na prodejích smartphonů

 

Investoři mohou nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou zajímavé služby roboadvisory Portu a Portu pro děti (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Portu pro děti funguje jako „standardní“ Portu se sníženým správcovským poplatkem 0,25 % ročně. Čili se jedná o velmi levnou variantu odkládání peněz pro děti.

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

29.10.2021

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA LYNX BROKER