Proč musíme investovat a odkládat peníze
2.6.2023
5 min.
Pokud se chceme zabezpečit na pozdější období, tak musíme odkládat část peněz a investovat. Stále častěji se mluví o nutnosti důchodové reformy. Demografický vývoj je neúprosný. Na stále více důchodců bude pracovat menší počet lidí. Logicky tak v průběžných důchodových systémech budou chybět peníze. A demografická „díra“ je už doslova za rohem. Od roku 2050, tedy za 27 let, nastane důchodový kolaps, pokud se současný systém nezmění. Přitom stačí odkládat 5 % čisté mzdy a vytvoříme si dostatečně vysoký kapitálový polštář.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na X (Twitteru) a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Investovat na stáří jednoduše musíme
Následující obrázek ukazuje podíl populace ve věku 15 až 64 let (většinu pracující) na celkové populaci a pak podíl důchodců ve věku 65+ let. V roce 1950 se v USA, Evropě i Japonsku pohyboval podíl 15-64 na úrovni 60 až 65 % z celkové populace. Podíl důchodců byl 5 až 8 %. Tedy na každého důchodce v průměru připadalo 9 lidí, kteří mohli pracovat a odvádět daně/odvody. V roce 2020 už v Japonsku poklesl podíl mladších ročníků pod 60 % a podíl důchodců byl 30 %. Na jednoho důchodce v zemi pracují už jenom 2 lidé. V USA/Evropě je to stále cca 3,5 člověka na důchodce. V roce 2050 doběhne Evropa současné Japonsko a na jednoho důchodce budou pracovat jenom dva lidi. Od roku 2060 by pak mohla nastat stabilizace.
Efektivní řešení je k dispozici: investovat, investovat, investovat
Málo se rozvíjí myšlenka, aby si lidé sami dokládali část peněz a efektivně investovali. Nemusí to být moc. Stačí i 5 % čisté mzdy. Při dlouhodobém investování třeba po dobu 40 let se nashromáždí dostatek kapitálu, aby se vykryl výpadek důchodů z průběžného systému.
Příklad: teď je měsíční čistá mzda 30 000 Kč, odkládáme 5 % (tedy aktuálně 1500 Kč), mzda v průměru roste o 2,5 % ročně. Při investiční výnosnosti 8 % p.a. se za 40 let nashromáždí kapitál 7,1 mil. Kč (1,2 mil. investor odložil, zbytek jsou výnosy). Při dlouhodobé inflaci 2 % p.a. by tato suma odpovídala po očištění o inflaci dnešním 3,2 mil. Kč (7,1 / 2,22 = 3,2). 2,22 je inflační index, viz tabulka. Pokud by pak měl investor tyto prostředky zainvestované konzervativněji s výnosem 5 % p.a., tak by si ročně přišel na inflačně očištěných 160 tisíc Kč, 13 300 Kč měsíčně, což by bez problémů vykrylo očekávané snížení státního důchodu kvůli demografii. A to by ani nemusel rozpouštět naakumulovanou sumu.
Poznámka: růst mezd je dlouhodobě mírně vyšší oproti růstu mezd, což je dáno zvyšováním produktivity práce.
Tabulka s výpočtem (měsíce 6 až 475 jsou z prostorových důvodů skryté):
Investovat lze i zdarma a to u bezpečných brokerů, které dlouhodobě sledujeme. Kupříkladu u XTB (recenze ZDE) lze nakupovat akcie a ETF do objemu 100 000 EUR/měsíčně bez poplatku. Stejně tak investoři mohou zdarma nakupovat ETF u eToro (recenze ZDE). Pro snadnění jsme vytvořili jednoduché portfolio z ETF, které lze zdarma sledovat a kopírovat ZDE. Akcie lze bez komisí také nakupovat u RoboMarkets (recenze ZDE). U Interactive Brokers (recenze ZDE) a LYNX Broker (recenze ZDE) se pak platí malý obchodní poplatek, ale jejich výhodou je mnohem širší nabídka instrumentů a bonusy při založení účtu. K dispozici je i velmi oblíbená roboadvisory platforma Portu (recenze ZDE), která nabízí 3 měsíce správy majetku bez poplatku.
Samozřejmě pro diverzifikaci lze část kapitálu umístit i na crowdfundingové portály, jako jsou Bondster, Fingood, RONDA INVEST, ROIER a řada zahraničních. My pravidelné měsíční investice rozkládáme mezi všechny portály a brokery.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další
2.6.2023
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář