Finlord Sněmovna financí

Small cap akcie: přijde jejich nadvýkonnost?

10.5.2023

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
small cap akcie investice

Small cap akcie letos výrazně zaostávají za large cap či mid cap akciemi. Do značné míry je to způsobené propadem cen akcií regionálních bank, které mají větší váhu v indexech malých firem. V minulosti se ale nakonec hospodářské oživení projevilo výrazným růstem cen akcií malých firem.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Small cap akcie aktuálně výkonnostně zaostávají a jsou levné

 

Relativní výkonnost ETF na akcie malých společností oproti ETF na large cap akcie je v posledních letech špatná. Od roku 2011 zaostává ETF na malé akcie o 20 %. Značný propad nastal v letech 2019 a 2020. Koncem 2020 nastalo oživení, ale pak se fáze slabé výkonnosti obnovila.

 

small cap akcie

 

Následující graf ukazuje srovnání forward P/E (poměr ceny a očekávaných zisků) indexu Russell 2000 (small cap akcie) a Russell 1000 (large a mid a cap akcie) a následné relativní zhodnocení. Aktuálně jsou small cap akcie velmi levné, což se v minulosti projevilo vyšším relativním zhodnocením o přibližně 4 p.b. ročně.

 

small cap akcie Eva Mahdalová Finlord

 

Small cap akcie reagovaly v minulosti pozitivněji na ekonomické zotavení a na tržní cyklus. Následující obrázek ukazuje vývoj cen indexu Russell 2000 a S&P 500 kolem lokálního dna S&P 500. Poslední měsíce do historického kontextu nezapadají, jelikož ohodnocení small cap akcií se drží stále na nízkých úrovních, i když large cap akcie už opět zaznamenávají nárůst.

 

small cap akcie investice Eva Mahdalová Finlord

 

Akcie malých společností nabízí pro dlouhodobé investory atraktivní potenciál výnosů. Nicméně problémem je stále nejistota ohledně akcií bank v USA. Další výprodej by ale posunul indexy akcií s malou tržní kapitalizací na velmi levné úrovně.

 

Akcie a ETF lze nakupovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: LYNX Broker (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE), eToro (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další

10.5.2023

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA LYNX BROKER