Finlord Sněmovna financí

Panika v bankovním sektoru. Po krachu Silicon Valley Bank přichází Signature Bank

13.3.2023

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
banky problém

Obavy ohledně finančního sektoru se rozšířily napříč celým trhem. Ty odstartovala v pátek Silicon Valley Bank, když kalifornské bankovní regulační orgány uzavřely SVB Financial Group, mateřskou společnost Silicon Valley Bank. Krach SVB je největším bankrotem banky v USA od roku 2008, kdy vrcholila globální finanční krize.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Od roku 2008 do roku 2015 zkrachovalo více než 500 federálně pojištěných bank. Většina z nich byly malé a středně velké regionální banky. Washington Mutual, která se značně angažovala v rizikových hypotékách, byla jednoznačně největší zkrachovalou bankou v historii USA. Následně byla prodána JP Morgan Chase.

 

Díky přísnější regulaci, která byla zavedena v důsledku finanční krize, zkrachovalo v posledních letech méně bank.

 

Silicon Valley Bank Eva Mahdalová Finlord

 

Silicon Valley Bank byla známá díky půjčkám start-upům v oblasti technologií a zdravotnictví. Na konci loňského roku měla Silicon Valley Bank aktiva na úrovni 209 miliard USD a jedná se o 16. největší banku v USA. Vklady pak byly na úrovni 175,4 miliardy USD.

 

Silicon Valley Bank problémy

 

Po Silvergate a Silicon Valley se dostala do problémů také Signature Bank. Nově tak americké úřady uzavřely newyorskou komerční banku Signature Bank s aktivy na úrovni 110,36 miliardy USD. Signature Bank se soustředila na 8 oblastí podnikání, včetně komerčních nemovitostí a digitálního bankovnictví. Signature Bank měla na konci loňského roku vklady na úrovni 88,59 miliardy USD. Téměř čtvrtina vkladů byla ze sektoru kryptoměn. Nicméně banka na konci minulého roku uvedla, že vklady související s kryptoměnami sníží o 8 miliard USD. Úřady přistoupily k uzavření banky z důvodu obavy, že pokud by banka, která spravovala peníze právních a realitních společností, zůstala otevřená, tak by to mohlo ohrozit celý finanční systém.

 

Následující graf ukazuje od počátku roku vývoj cen akcií bank First Republic Bank (ticker FRC), Signature Bank (ticker SBNY), Silicon Valley Bank (ticker SIVB), Bank of America (ticker BAC) a JPMorgan Chase (JPM). Pod výrazný prodejní tlak se dostávají zejména menší americké banky. Kupříkladu First Republic Bank odepsala od počátku roku téměř 77 %.

 

akcie bank Eva Mahdalová Finlord

 

Jedná se spíše o regionální problém. Velké banky nejsou problémy postižené a jejich portfolia úvěrů a cenných papírů jsou zdravé. Zároveň jsou centrální banky ochotné poskytnou okamžitou likviditu, aby se pokryly výběry klientů bank. Řetězovou reakci po vzoru Finanční krize z let 2007 až 2009 neočekáváme. Na současných problémech uvedených bank i na poklesu cen nemovitostí je možné pozorovat, že zvýšené úrokové sazby mají silný dopad na ekonomiky a lze očekávat návrat inflace na přijatelné úrovně už v horizontu 12 měsíců.

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: LYNX Broker (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE), eToro (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Reklama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

13.3.2023

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.