Finlord Sněmovna financí

Investice do akcií, dividendy a násobení majetku

6.3.2023

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
investice do akcií

Dlouhodobý přístup k investicím do akcií investoři značně podceňují. Když se ale baví o investici do nemovitostí, tak mluví o násobcích částky vložené do dané nemovitosti a příjmu z nájmu jako násobku ceny. Přitom obě aktiva jsou postavené na stejných fundamentálních základech.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Investice do akcií a znásobení počáteční investice

 

Když se investoři mezi sebou baví, tak používají různé ukazatele výnosnosti. Někteří uvádí roční zhodnocení akcií, jiní násobky investované částky. Nemovitostní investoři pak spíše uvádí násobky investované částky: „byt jsem koupil za 1 mil. Kč a po několika letech jsem ho prodal za 3 mil. Kč“. Podívejme se na násobky a kumulativně vyplacené dividendy některých akcií za posledních 20 let.

 

Akcie Microsoft: v roce 2003 nákupní cena 15 USD, teď je cena 255, tedy na 17násobku. Kumulativně vyplacená dividenda 21 USD, 1,3násobek počáteční investice. Celkem zhodnocení na 18,3násobek. Investice 10 000 USD se zhodnotila na 183 000 USD.

 

Microsoft dividenda

 

Coca-Cola: cena 2003 cca 11 USD, teď 59 USD, 5,4násobek. Kumulativní dividenda 22 USD, 2násobek. Celkem zhodnocení investice na 7,4násobek.

 

Coca Cola dividenda

 

Pfizer: cena 2003 cca 11 USD, teď 41 USD, 3,7násobek. Kumulativní dividenda 17 USD, 1,5násobek. Celkem zhodnocení investice na 5,2násobek.

 

Pfizer dividenda

 

Dividendy celého indexu postupně rostou. V roce 2003 se v případě S&P 500 vyplácely cca 4 USD za kvartál. Teď je to už více než 17 USD.

 

index na USA akcie dividenda

 

Společnosti, které dividendu vyplácí a ideálně ji také zvyšují, měly v minulosti vyšší výnosy než celý index a společnosti, které dividendu nevyplácely. Dlouhodobě zvyšovat výplatu si mohou dovolit jenom finančně stabilní firmy, které zvyšují tržby, zisky a provozní cash flow.

 

výnosy akcií dle dividendové politiky

 

Dividendová výnosnost je v posledních letech kolem 2 % p.a.. Před rokem 1995 byla vyšší než 3 %.

 

dividendová výnosnost

 

Dividendy logicky rostou proto, že se zvyšují zisky firem. Zisky prakticky oscilují kolem vyplácené dividendy. Firmy se snaží udržovat stabilní dividendy.

 

USA akcie a dividendy

 

Investice do akcií je pro investory jeden z nejsnadnějších způsobů, jak začít s budováním majetku. Nezkušení investoři by se měli držet investice do jednoduchých nástrojů, které kopírují index. Zkušenější mohou vybírat i jednotlivé akcie či pokročilejší strategie. Při správném výběru může být návratnost investice velmi vysoká.

 

Investoři mohou obchodovat akcie, REIT a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: LYNX Broker (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE), eToro (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Reklama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

6.3.2023

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU