Finlord Sněmovna financí

Diverzifikace: kolik akcií stačí nakoupit

10.3.2023

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Diverzifikace portfolia

Diverzifikace je jedna ze základních technik, jak snížit riziko portfolia. Čím více akcií z různých sektorů investor drží, tím jsou výkyvy portfolia nižší. Investoři ale nemusí držet stovky akcií. Výpočty ukazují, že i 20 akcií stačí pro vytvoření diverzifikovaného portfolia.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Diverzifikace: už 20 akcií stačí

 

Následující obrázek ukazuje riziko portfolia měřené směrodatnou odchylkou a poměr rizika portfolia k riziku jednotlivé akcie podle počtu akcií v portfoliu. Čím více titulů je v portfoliu, tím se riziko snižuje. Nicméně největší pokles rizika je při první dvacítce akcií. Riziko portfolia o dvaceti akciích je o 55 % nižší než riziko portfolia s jednou akcii.

 

diverzifikace a počet akcií

 

S přidáváním akcií do portfolia rostou transakční a sledovací náklady. Jak vidíme v tabulce, výrazné navyšování počtu akcií v portfoliu už nepřináší dramatické snížení rizika. Pokud mají investoři akcie z různých sektorů, tak se nemusí obávat držet 20 až 30 různých titulů. Můžeme to vidět i na indexu Dow Jones Industrials Average, který obsahuje 30 různých blue chip akcií. Riziko oproti indexu S&P 500, který obsahuje 500 titulů, je srovnatelné.

 

Samozřejmě při nákupu indexových ETF dosahují investoři velmi široké diverzifikace. Prakticky i s jedním či dvěma fondy mohou mít globálně diverzifikované portfolio.

 

Na eToro jsme ze 4 instrumentů sestavili diverzifikované portfolio (ETF na S&P 500, dividendové aristokraty a dluhopisy rozvíjejících se zemí), které lze kopírovat/sledovat. Vše zdarma, přičemž komise za otevření/zavření obchodu se neplatí, viz naše recenze platformy ZDE.

 

Investoři mohou obchodovat akcie, REIT a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: LYNX Broker (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE), eToro (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Reklama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

10.3.2023

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU