Finlord Sněmovna financí

Bilance centrálních bank rychle klesá: je akciové dno blízko?

16.3.2023

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
bilance centrální banky

Velikost bilance centrálních bank se už několik kvartálů snižuje. Důvodem je zpřísnění monetární politiky. Kupříkladu Fed zvyšuje sazby nejrychleji v historii. Důležitější než nominální výše bilance je ale poměr k jiný veličinám. Kupříkladu k HDP. Poměr k HDP také prudce klesá aktuálně tempem 14 % p.a.. Díky tomu by se už příští rok mohl poměr přiblížit k dlouhodobému průměru, což znamená, že centrální banky už nebudou muset tolik utahovat opasky.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Bilance centrálních bank se rychle vrací do normálu

 

Tento obrázek ukazuje rozdíl meziroční změny bilance centrálních bank G5 a meziroční změny nominálního HDP. Letos je už rozdíl 14 %. Největší expanze bilance relativně k HDP byla v letech 2020 a 2008, což byly roky, kdy centrální banky ve velkém pomáhaly ekonomikám. Teď kapitál z trhů stahují.

 

Bilance centrálních bank

 

Poměr M2 k HDP v USA už také rychle klesá. Ke konci roku 2022 byl poměr na úrovni 0,81násobku. Při současném tempu redukce velikosti bilancí centrálních bank by tento poměr měl na konci roku být přibližně na 0,7násobku a v roce 2024 by se mohl přiblížit k 0,6násobku, což by odpovídalo dlouhodobě normálním úrovním.

 

Poměr M2 k HDP

 

Inflace v USA by se měla dostat k inflačnímu cíli na úrovni 2 % také příští rok. Až inflace poklesne na přijatelné úrovně, tak už nebude nutné výrazné utahování opasků.

 

Inflace v USA

 

 

Akcie a vytváření dna

 

Akcie jsou aktuálně stále pod prodejním tlakem. Firmám klesají zisky a ziskové marže. Nicméně tržby stále stoupají, což ukazují i údaje o rostoucím nominálním HDP. Provozní marže očekávaná v nejbližších 12 měsících u amerických akcií už poklesla na dlouhodobý průměr 16 %. Další redukce ziskovosti může ještě nastat, ale prostor pro snižování ziskovosti je malý.

 

bilance centrálních bank Eva Mahdalová Finlord

 

Investorům se už otevírá prostor pro levný nákup kvalitních aktiv. Aktuální panický mód na akciových trhů způsobil propad ceny u řady ziskových společností.

 

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: LYNX Broker (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE), eToro (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Reklama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

16.3.2023

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.