Finlord Sněmovna financí

Elektřina v Evropě v roce 2022: méně z jádra, více z uhlí

9.2.2023

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Elektřina v EU 2022

Elektřina v minulém roce prudce zdražila. Důvodem bylo nejenom výrazné zvýšení cen zemního plynu, ale také propad výroby jaderných elektráren. Bez nich bude mít Evropa i do budoucnosti problém udržet ceny elektřiny nízko.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Elektřina v EU: současný stav a výhled

 

Následující obrázek ukazuje produkci elektřiny v EU27+VB v TWh čtvrtletně podle zdrojů. Nejvíce se vyrobilo v jaderných elektrárnách, i když oproti roku 2021 nastal značný propad (zejména kvůli poklesu produkce ve Francii). Druhým nejvýznamnějším zdrojem byl zemní plyn. V posledním čtvrtletí 2022 nastalo snížení spotřeby plynu v elektrárnách oproti předchozímu roku. Také stoupla produkce uhelných elektráren. Větrné a solární elektrárny také zvýšily výstup, nicméně pro pokrytí výpadku konvenčních zdrojů elektřiny zatím jejich kapacita vůbec nestačí.

 

elektřina EU

 

V roce 2023 bude klíčové obnovení provozu jaderných elektráren ve Francii. Na začátku zimy bylo z 56 reaktorů v zemi mimo provoz až 30 zařízení. V lednu bylo mimo provoz 14 reaktorů, takže nastalo výrazné zlepšení. EDF očekává celoroční produkci ve francouzských jaderných elektrárnách na úrovni 300 až 330 TWh, což by bylo o 18 až 19 více oproti minulému roku.

 

Evropa plánuje masivní investice do větrných a solárních elektráren. Ty by výhledově měly nahradit především uhelné elektrárny. Před celým regionem je ale ještě dlouhá cesta. Proto se nesmí zapomínat ani na dlouhodobý rozvoj jaderných elektráren a pochopitelně budou důležité i další úspory energií.

 
Reklama
Fingood Car Service Partner

 

Pokud mají být dosaženy klimatické cíle, tak Evropa bude muset masivně investovat do obnovitelných zdrojů. Následující obrázek poradenské agentury ukazuje projekci, kolik elektřiny by se z jednotlivých zdrojů muselo generovat, pokud chce Evropa naplnit cíl zvýšení globální teploty maximálně o 1,5 stupně. V roce 2035, tedy za 12 let by už 75 % veškeré elektřiny v Evropě muselo být z větrných a solárních elektráren. Uhelné elektrárny by se cca do roku 2028 musely vypnout. Nesmíme zapomínat na to, že nestačí jenom vyměnit současnou kapacitu konvenčních zdrojů. Jak ukazuje projekce, musíme počítat i s růstem poptávky po elektřině.

 

elektřina spotřeba EU

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF zaměřené na energetické společnosti u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE), eToro (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

9.2.2023

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA LYNX BROKER