Finlord Sněmovna financí

Turismus a akcie Airbnb, TripAdvisor, Expedia a Booking

11.1.2023

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
investice do akcií z turismu

Turismus se v EU zotavil z pandemie. Online rezervační platformy hlásí za léto 2022 v EU vyšší nárůst rezervací než v létě 2019. Jak se daří společnostem Airbnb, TripAdvisor, Expedia a Booking?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Eurostat zveřejnil měsíční údaje o krátkodobém ubytování nabízeném prostřednictvím online platforem za třetí čtvrtletí roku 2022. Během třetího čtvrtletí roku 2022, které zahrnovalo tradiční letní prázdninové měsíce červenec a srpen, strávili hosté přibližně 251 milionů nocí v krátkodobém pronájmu v EU, které si rezervovali přes Airbnb, Booking, Expedia Group nebo TripAdvisor. To představuje nárůst o 24 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2021. Pokud jde o srovnání s létem 2019, tedy před pandemii, tak se jedná o 9 % nárůst (230 milionů noclehů v krátkodobém pronájmu).

 

cestování Eva Mahdalová Finlord

 

 

Během druhé poloviny roku 2021 docházelo k postupnému obnovování počtu rezervací. Následně v první polovině roku 2022 rezervace noclehů poprvé pokořily předpandemickou úroveň. Za prvních šest měsíců v roce 2022 bylo rezervováno 199,4 milionu nocí ve srovnání s 83,8 miliony ve stejném období v roce 2021 a 193,3 milionu nocí v roce 2019. Nárůst byl ještě mnohem výraznější ve třetím čtvrtletí 2022, kdy bylo rezervováno 250,9 milionu nocí ve srovnání s 202,3 miliony v roce 2021 a 230,4 miliony v roce 2019.

 

 

Turismus EU Eva Mahdalová Finlord

 

Akcie ze sektoru turismu: Airbnb, TripAdvisor, Booking, Expedia

 

Následující obrázek ukazuje vývoj tržeb společností Airbnb (ticker: ABNB), TripAdvisor (ticker: Trip), Booking (ticker: BKNG), Expedia (ticker: EXPE). S příchodem koronaviru pochopitelně došlo k poklesu tržeb. Od roku 2021 pak nastal u všech společností nárůst tržeb. Největší tržby na úrovni 11 miliard USD generuje Booking.

 

Airbnb Eva Mahdalová Finlord

 

Graf níže pak ukazuje čistý zisk. S propadem tržeb poklesl společnostem také čistý zisk. Z uvedených společností největší čistý zisk generuje společnost Booking a to téměř 1,2 miliardy USD. TripAdvisor, Expedia a Airbnb jsou ve ztrátě.

 

platforma Airbnb Eva Mahdalová Finlord

 

Graf níže pak ukazuje ohodnocení pomocí indikátoru EV/Sales (Enterprise value to sales). Ukazatel měří hodnotu podniku k jeho tržbám. Airbnb má EV/Sales na úrovni 6,1násobku, Booking má ohodnocení na úrovni 5násobku, TripAdvisor na úrovni 2násobku a Expedia na úrovni 1,5násobku.
Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: XTB (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Interactive Brokers (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Enterprise value to sales indikátor

 

Následující obrázek ukazuje vývoj cen akcií TripAdvisor, Airbnb, Booking a Expedia za poslední dva roky.

 

akcie Airbnb

 

Sektor cestovního ruchu patří mezi cyklické sektory a jedná se o jedno z nejcitlivějších odvětví ekonomiky. Restrikce a omezené možnosti cestování v pandemické době měly negativní dopad na společnosti z odvětví cestovního ruchu. V minulém roce došlo k výraznějšímu zotavení cestovního ruchu, ovšem tento rok panují obavy, že by mohlo dojít k ochlazení poptávky po cestování z důvodu recese.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

11.1.2023

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.