Finlord Sněmovna financí

Poptávka po PC kolabuje: globální dodávky PC v roce 2022 poklesly

18.1.2023

2 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Globální dodávky PC Eva Mahdalová Finlord

Poptávka po PC kolabuje kvůli ekonomické nejistotě. Očekávání globální recese, inflace a vyšší úrokové sazby měly markantní dopad na poptávku po PC v minulém roce. Na druhou stranu mnoho spotřebitelů nakoupilo počítače během pandemie. Zároveň také ze strany firem klesla od třetího čtvrtletí 2022 poptávka po počítačích. Očekává se, že firemní poptávka po PC by se měla oživit až nejdříve v roce 2024.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

V roce 2022 se očekává dle údajů Gartner, že globální dodávky PC budou činit 286,2 milionu kusů, což je o 16,2 % méně oproti roku 2021.

 

globální dodávky PC

 

Pokud jde o 4. čtvrtletí 2022, tak by celosvětové dodávky PC měly činit 65,3 milionu kusů, což je pokles o 28,5 % oproti 4. čtvrtletí roku 2021. Jednalo by se o největší kvartální pokles dodávek od poloviny devadesátých let, kdy společnost začala tvořit statistiku.

 

dodávky PC Eva Mahdalová Finlord

 

Lenovo by si měla udržet 24 % podíl na trhu, nicméně i přesto by společnost měla zaznamenat nejhlubší propad dodávek od doby, kdy Gartner začala tvořit statistiku. Dodávky PC Lenovo by měly klesnout ve všech regionech kromě Japonska. V regionu EMEA a Latinské Ameriky by však měly poklesnout o více než 30 %.

 

Historicky strmý propad dodávek PC by měla také zaznamenat společnost HP a Dell. HP by měla konkrétně zaznamenat největší propad dodávek PC v regionu EMEA a to o 44 %. Dodávky PC od Dell ovlivnila slabá poptávka ze strany velkých firem už v druhé polovině roku 2022.

 

Počítačový průmysl zažil za posledních 11 let velmi neobvyklé vzestupy a pády. V letech 2020 a 2021 v důsledku pandemie koronaviru se trh s PC potýkal s vysokou poptávkou. Nyní však kvůli ekonomickému zpomalení to trh s PC nebude mít jednoduché, nicméně oživení by mělo nastat okolo roku 2024.

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: XTB (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Interactive Brokers (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

18.1.2023

2 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.