Finlord Sněmovna financí

Největší ekonomiky světa a jejich podíl na HDP

4.1.2023

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Největší ekonomiky světa Eva Mahdalová Finlord

Největší ekonomiky světa tvoří více než polovinu celosvětového HDP. Nominální hodnota světového HDP je dle údajů IMF 101,6 bilionů USD.
 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Nominální hodnota světového HDP je dle údajů IMF 101,6 bilionů USD. V současnosti tvoří více než polovinu celosvětového HDP pět zemí a to USA, Čína, Japonsko, Německo a Indie. V minulém roce Indie přeskočila Spojené království a stala se tak pátou největší ekonomikou světa.

 

10 největších ekonomik tvoří 66 % světové ekonomiky a 25 největších ekonomik tvoří pak 84 % celosvětového HDP.

 

Následující tabulka ukazuje 10 největších ekonomik světa, které tedy mají největší podíl na světové ekonomice.

 

největší ekonomiky světa

 

Zbytek světa tedy zbývajících 167 zemí tvoří 16 % celosvětového HDP. Mnohé z nejmenších ekonomik jsou ostrovy v Oceánii. Kupříkladu Tuvalu má nejmenší HDP ze všech zemí, a to pouhých 64 milionů dolarů.

 

Podle údajů Mezinárodního měnového fondu by měl být rok 2023 obtížnější než minulý rok. Ekonomiky Spojených států, EU a Číny zpomalují. MMF očekává, že třetina globální ekonomiky bude v recesi. Negativní dopad na ekonomiky bude mít pokračující válka na Ukrajině, inflační tlaky, vyšší úrokové sazby a šíření koronaviru v Číně.

 

MMF zhoršil výhled růstu globální ekonomiky pro letošní rok na 2,7 % z červencových 2,9 %, kvůli válce na Ukrajině a prudce rostoucím úrokovým sazbám. Za loňský rok má globální ekonomika vzrůst o 3,2 %.

 

Pokud jde o americkou ekonomiku, tak ta dle údajů MMF vyniká svou odolností a mohla by se letos vyhnout propadu. Trh práce v USA zůstává poměrně silný. To ovšem nemusí být zcela výhra, neboť pokud bude trh práce velmi silný, tak by Fed mohl držet přísnější úrokové sazby déle, než se očekává, aby snížil inflaci.

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: XTB (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Interactive Brokers (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

4.1.2023

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.