Finlord Sněmovna financí

Čína a Afrika: jak si velmoc za 20 let podmanila Afriku

30.1.2023

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Čína Eva Mahdalová Finlord

Podívejte se, jak si Čína za 20 let podmanila Afriku a jak se vyvíjí obchod mezi Čínou a jinými regiony a jaké je ohodnocení čínských akcií.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

V roce 2000 byla Čína hlavním importním partnerem pouze pro pár afrických zemí. Jak ukazuje graf níže, tak za 20 let se Čína stala hlavním importním partnerem pro více než 30 zemí v Africe. Vztahy mezi asijskou velmocí a Afrikou se v posledních dvou desetiletích intenzivně rozvíjí.

 

Čína a Afrika

 

V roce 2021 vzrostla meziročně hodnota obchodu mezi Afrikou a Čínou o 35 % na 254 miliard USD, a to především díky nárůstu čínského exportu na africký kontinent. K nárůstu došlo i navzdory přetrhaným globálním dodavatelským řetězcům. Čína exportovala do Afriky zejména pandemické zboží, jakožto léky, roušky, ochranné obleky, chemikálie atd.

 

Čína a Afrika obchod

 

Následující tabulka ukazuje největší africké obchodní partnery Číny v roce 2021.

 

čína obchodní partneři

 

V roce 2021 dovezly z Číny nejvíce zboží Nigérie, Jižní Afrika, Egypt, Ghana a Keňa.

 

Čína Afrika obchodní vztahy

 

Naopak v roce 2021 nejvíce do Číny exportovaly Jihoafrická republika, Angola, Demokratická republika Kongo a Zambie. Dohromady jejich export tvořil v roce 2021 71 % veškerého exportu do Číny. Africké země do Číny nejvíce exportovaly nerosty, kovy, zemědělské produkty a ropu.

 

Afrika Čína Eva Mahdalová Finlord

 

Navzdory růstu obchodu mezi Čínou a Afrikou je Afrika jedním z nejmenších obchodních partnerů Číny. Obchod mezi oběma zeměmi tvoří asi 4 % celosvětového obchodu Číny. Kontinent má obrovské příležitosti nejen snížit obchodní deficit, ale výrazně zvýšit svůj vývoz do Číny.

 

Následující tabulka pak ukazuje, jak je na tom obchod mezi Čínou a Afrikou ve srovnání s obchodem Číny s jinými regiony.

 

obchod mezi Čínou a Afrikou Eva Mahdalová Finlord

 

Čína je za USA druhou největší ekonomikou na světě. Růst čínské ekonomiky minulý rok zpomalil na 3 % z více než 8 % tempa v předchozím roce, načež čínská vláda měla cíl 5,5 %. Za pomalejším růstem stojí vládní omezení zavedená kvůli koronaviru a politice nulové tolerance covid 19. Lidé se tak museli zdržovat doma a firmy omezovaly svoji činnost. Ekonomický vývoj země rudého draka měl samozřejmě dopad na i na vývoj čínských akciových trhů. Čínský index výrazně propadl a s ním se snížilo i ohodnocení. Čínské akcie jsou relativně levně ohodnocené, neboť forward P/E je na úrovni 11,2násobku. Tento rok bude pro Čínu důležitá podpora domácí poptávky, jelikož globální ekonomika balancuje na pokraji recese, takže export z Číny se velmi pravděpodobně do poloviny roku sníží.

 

čínské akcie Eva Mahdalová Finlord

MSCI China

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: XTB (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Interactive Brokers (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

30.1.2023

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.