Finlord Sněmovna financí

Ceny energií padají: které sektory vydělají nejvíce

27.1.2023

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Ceny energií prudce padají

Ceny energií v uplynulých měsících prudce propadly. Zemní plyn se v Evropě obchoduje na úrovni 53 EUR za MWh, což je nejnižší cena od září 2021. V létě byla cena i více než 300 EUR za MWh. Také padá cena elektřiny a aktuálně stojí méně než 170 EUR za MWh. U ní byla v létě cena více než 900 EUR/MWh. Klesající ceny energií jsou pochopitelně výborné nejenom pro domácnosti, ale i pro firmy. Některé sektory vydělají při levnějších energiích více.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Vývoj cen zemního plynu a elektřiny je v Evropě velmi příznivý. Ke konci zimy se cena plynu může snížit až k 40 EUR a cena elektřiny má namířeno k 120 EUR za MWh.

 

ceny energií plyn elektřina

 

Cena plynu dramaticky klesá i v USA:

 

cena plynu v USA

 

Růst cen energií se v minulém roce přidal k prudkému zvýšení objemu peněz v ekonomikách. Aktuálně už sledujeme omezování nabídky peněz. Tento obrázek ukazuje bílou meziroční změnu peněžního agregátu M3 a meziroční inflaci v Eurozóně. Růst peněžní nabídky výrazně zpomalil. Razantní propad inflace bude brzy následovat.

 

inflace v eurozóně

 

Ceny energií: dopad na jednotlivá odvětví

 

Následující obrázek ukazuje energetickou intenzitu vybraných odvětví. Na cenách pohonných hmot jsou značně závislé letecký průmysl a námořní nákladní doprava. Chemický průmysl je závislý na cenách ropy i plynu. Zpracování kovů také potřebuje co nejnižší ceny plynu a elektřiny. Vysokou energetickou intenzitu pak mají i produkce cementu a betonu, silniční nákladní doprava, či zemědělství. Všechna tato odvětví v loňském roce při vysokých cenách trpěla. Naopak teď při poklesu nákladů na energie lze očekávat zlepšení jejich ziskové marže. Malou energetickou intenzitu mají IT služby, zdravotnictví, cestovní kanceláře či automobilový sektor.

 

energeticky intenzivní sektory

 

Ještě můžeme sledovat druhotný efekt vysokých/nízkých cen energií u sektorů, které ve velké míře odebírají produkty od energeticky intenzivních sektorů. Produkce jídla a nápojů, výroba gumy a plastů, cestovní kanceláře a pohostinství či zpracování dřeva patří mezi sektory, kterým snížení cen energií druhotně také pomůže.

 

druhotně energeticky intenzivní sektory

 

Následující obrázky ukazují vývoj zisků a odhad na roky 2023 a 2024 podle odvětví v USA. Stagnace letos a růst zisků v příštím roce se očekávají za celý index S&P 500. Nejvyšší nárůst zisků se očekává ve zdravotnictví a ve finančních službách. Naopak producenti energií by měly zaznamenat pokles zisků.

 

odvětví v USA zisky
Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE), eToro (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

27.1.2023

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU