Finlord Sněmovna financí

Lobbing a nadprůměrné zhodnocení akcií

7.11.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Lobbing výkonnost akcií

Lobbing patří mezi oblíbené činnosti velkých korporací, a to nejenom ve světě, ale i v ČR. U nás hraničí kvůli neexistujícím pevným pravidlům s korupcí. V západním světě, kupříkladu v USA, dali této aktivitě v minulosti jasná pravidla. Statistiky ze Spojených států ukazují, že firmám se lobbing rozhodně vyplácí.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Lobbing a nadprůměrné zhodnocení akcií

 

Následující obrázek ukazuje kumulativní nadvýkonnost (vůči trhu a vůči sektoru) akcií 25 % firem s nejvyššími lobbingovými příspěvky (relativně k tržní kapitalizaci). Na anualizované bázi byla nadvýkonnost oproti trhu 2,3 %, přičemž stabilita v čase byla poměrně vysoká.

 

lobbing výkonost akcií

 

Největšími lobbisty v poměru k ceně akcií v uplynulých 12 měsících byly následující společnosti. Nalezneme mezi nimi známé společnosti General Motors, FedEx či Textron, ale i menší firmy, jako jsou třeba Alaska Air či LHC Group.

 

lobbing společnosti

 

Největšími lobbisty v absolutní výši byly v posledním roce tyto společnosti:

 

lobbing největší společnosti

 

Co se týče sektorů, tak nejvyšší výdaje na lobbing mají farmaceutický a biotechnologický sektor. Dále pak produkce zboží, zdravotních zařízení a služeb, média a zábava či software a služby.

 

lobbing podle sektorů

 

Nejvíce se lobbovalo za změny v daních, zdravotních zákonech, mezinárodním obchodě, rozpočtu či Medicare/Medicaid.

 

lobbing podle témat

 

Na politické kampaně přispívají v USA kvůli zákonným omezením zejména fyzické osoby (95 % příspěvků). Největšími individuálními dárci peněz byli George Soros, Kenneth Griffin či Richard Uihlein.

 

USA politické kampaně dárci

 

Když se individuální dárci přiřadí pod korporaci, tak největšími dárci byli zaměstnanci Blackstone, Oracle a Charles Schwab.

 

USA politické kampaně dárci dle společností

 

I v případě politických darů platí, že u akcií největších dárců je dlouhodobě výrazná nadvýkonnost oproti trhu.

 

USA politické kampaně dárci výkonnosti ackií
 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

7.11.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.